Engelli çocuklara aile tipi konaklama merkezi kurulacakSalı, 29 Mayıs 2012

Engelli çocuklara aile tipi konaklama merkezi kurulacak  Momçilgrad /Mestanlı/ Belediye Başkanı Akif Akif, aile tipi konaklama merkezin kurulması için Devlet Tarım Fonuna bir proje sundu. Bu merkeze, esirgeme kurumlarında yaşayan çocukların sosyal dışlanmasını aşmak ve kendilerine aileye yakın güvenli bir ortam sağlamak amacıyla 3 yaşından büyük ve engelli gençlerin yerleştirilmesi öngörülmektedir. Merkez, 21 No'lu Semptte bulunan Momçilgrad hastanesinin bahçesinde kurulması planlanmaktadır.

Kurulması planlanan yeni merkezde yüksek kalitede hizmet veren bir personel tarafından çocuklara 24 saat bakım yapılacaktır. Merkezde ayrıca sosyal, psikolojik, eğitim ve sağlık danışmanlığı ile çocuk ve gençlerin günlük yaşamındaki sorunların üstesinden gelinmesi için kişisel destek sağlanacaktır.

Proje Kırsal Bölgelerin Kalkınma Programı tarafından desteklenmesi öngörülmektedir. Proje çerçevesinde yeni kurulacak olan merkezin binasına ulaşım sağlanacak, sağlık ve eğitim altyapısı oluşturulacaktır.

Ayrılmış özel alanlarla çocuk ve gençlerin boş zamanlarını planlamak ve organize etmeleri ile fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecekleri koşullar sağlanacaktır. "Bulgaristan'daki Çocukları Kurumların Dışına Çıkarma Vizyonu" Ulusal Strateji çerçevesinde geliştirilen proje 681.881 Leva tutarındadır. Proje, stratejide belirtilen vizyon ve önceliklilerine uygun hazırlanmıştır. Stratejide tıbbi bakım evlerinde yaşayan 3 yaşından büyük engelli çocukların kurum dışına çıkarılması en önemli önceliklerinden biridir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER