Enver Şengül sanat fotoğraflarıyla Edirne'yi Kırcaali'ye tanıtıyorCumartesi, 26 Şubat 2011

Enver Şengül sanat fotoğraflarıyla Edirne'yi Kırcaali'ye tanıtıyor Dün akşam Edirneli gazeteci Enver Şengül KRIG Sanat Galerisinde "Üç Nehrin Birleştiği Şehir - Edirne" adlı sergi açtı. Etkinlik Kırcaali'nin kültür camiasını bir araya topladı. 30 resim içeren sergi 25 Şubat ile 25 Mart tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. Resim sanat sevenler Edirne'nin en ünlü kültürel ve tarihi yerlerini görecekler. Etkinlik, Kırcaali Belediyesi, KRIG Sanat Hareketi ve Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından gerçekleştiriliyor.
Serginin açılışında resmi misafirler arasında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği üyesi ve Edirne Başsavcısı Mehmed Ergin, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Esma Gündoğdu, Edirne Belediyesinde Avrupa Birliği Projelerinden Sorumlu Hikmet Çavuşoğlu, Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet yer aldılar.
Radost Nıkolaeva misafirleri kısa selamlamasında, ressamı gerçek modern bir aydınlıkçı şahıs olarak niteledi. Serginin daha önceden Bulgaristan'da dört şehirde gösterildiği açıklandı. Sayın Nikolaeva, "Bu sergiyi "Enver Şengül'ün Edirnesi" diye adlandırabilirim, çünkü şehir onun bakışıyla önümüze çıkıyor. Bu resimlerle galeride çok kaliteli ve profesyonel eserler gösterdiğimizi düşünüyorum" dedi.
Başkan Azis tebrik konuşmasında, Enver Şengül'e Kırcaali'de sergisini gösterdiği için teşekkürlerini ifade etti. Başkan, "Kırcaalililerin bu şahane fotoğraflara bakarken iki şehir için de geçerli olan birçok şey bulacaklarından eminim. Ortak şeyler nehir, yollar, iki şehre bağlı kişiler, ortak kültürümüz ve tarihimiz. En önemlisi de güzelliğe karşı olan aynı görüşümüz. Sanat bizleri zenginleştirip, birbirlerimize daha yakın olma imkanını veriyor." dedi. Sayın Azis Kırcaali'de Çocuk Gençlik Parlamentosu üyeleriyle konuşup, şehirden görüntüler veren eski ve yeni fotoğraflardan oluşan sergi hazırlayıp, KRIG galerisinde açılacağını bildirdi. Ayrıca fotoğrafların şehrin merkezi yerlerine asılacağını izah etti. Başkan, bu serginin Edirne'de gösterilmesinden memnuniyet duyacağını dile getirdi.
Enver Şengül sergiyle Balkanlarda büyük öneme sahip Edirne'yi ve tarihi mirasını burada tanıtıp, iki ülke arasındaki kültür ilişkileri sağlamlaştırmayı amaçladığını belirtti. Ressam Edirne'nin fotoğraf sanatında iki ülke arasında köprü oluşturacağını öne sürdü. Bu anlamda, Başkan'ın önerisini kabul etti ve Kırcaali'nin genç fotoğraflarını Edirne'ye davet etti. Şengil, "Fotoğraf sanatının dili yok, fakat çok şey anlatma gücü var. Bu fotoğrafların da birçok şeyi anlatmasını ümit ediyorum" dedi.
Ressam, Kırcaali Haber okuyucuları için Kırcaali'ye ilk defa gelip, sergisini tanıtmaktan büyük mutluluk yaşadığını paylaştı. Gazeteci, bütün Bulgaristan'ı tanıtan fotoğraf projesi üzerinde dört yıldır çalışmalar yürüttüğünü bildirdi. Bunun için tüm Bulgaristan'ı gezdiğini, son olarak Kırcaali'de ise nisan ve mayıs ayında ayrıntılı olarak fotoğraf yapacağını söyledi. Kırcaali'ye o zaman yakın dostu Metin Ergin ile gelecekleri anlaşıldı. Ayrıca Kırcaali Başkanlığı yetkilileriyle konuşma üzere sadece Arda boyu şehrinin doğa ve tarihi zenginliklerini tanıtan ortaklaşa proje geliştirebileceklerini öne sürdü. Enver Şengül bu sergiyi ilk önce Edirne'de açmayı düşünüyor.
Enver Şengül Kırcaali'deki çekimlerine bugün başlayacağını söyledi.
Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER