ERDOĞAN, BULGAR BAŞBAKANI İLE TÜRKÇE YAYIN MESELESİNİ GÖRÜŞTÜPerşembe, 17 Aralık 2009

ERDOĞAN, BULGAR BAŞBAKANI İLE TÜRKÇE YAYIN MESELESİNİ GÖRÜŞTÜBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgar Başbakan Boyko Borisov'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.


Bulgaristan Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede devlet televizyonundaki Türkçe haber özetleri konusunda referandum girişimi gündeme geldi.
Başbakan Borisov, ırkçı Ataka partisinin konuyu referanduma götürme girişimine destek vereceğini açıklamıştı. Borisov, Erdoğan'la yaptığı görüşmede ise 'meselenin siyasi spekülasyonlara yol açmada en iyi şekilde çözümü için hükümetin ne gerekiyorsa yapacağı' mesajını verdi.
Dışişleri Bakanlığı, " Konunun çoğulcu demokrasi kuralları ile temel hak ve özgürlükler çerçevesinde diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması yolunda Bulgaristan Hükümeti'nden gerekli çabayı göstermesini" istemişti.
Yapılan açıklamaya göre, görüşmede ayrıca, iki ülkenin ortak altyapı ve enerji projeleri ve ticari ilişkiler de görüşüldü. Bulgaristan Başbakanı'nın 2010 yılı başında yapmayı planladığı Türkiye ziyaretinin detayları da ele alındı.


DİĞER HABERLER