Erol Mümün, vatandaşlarla aktif diyalog ve kamu harcamalarında tam bir şeffaflıktan yanaPazartesi, 25 Eylül 2023

Erol Mümün, vatandaşlarla aktif diyalog ve kamu harcamalarında tam bir şeffaflıktan yana

Kırcaali ilçesi sakinleriyle aktif ve yapıcı bir diyalog ve kamu harcamalarında tam şeffaflığın sağlanması, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH/DPS) Kırcaali Belediye Başkan adayı Erol Mümün’ün kendisine belirlediği hedeflerden sadece ikisidir. Radyo Kırcaali'ye verdiği röportajda Mümün, Belediye Başkanı seçildiği takdirde işinde belirlediği önceliklerinden bazılarını özetledi.

Erol Mümün, “Yıllar geçtikçe Kırcaali'de çok sayıda altyapı projesi hayata geçirildi. Belediye Başkanı seçilirsem onları iyi durumda tutmak için çaba göstereceğim. Tabii ki, kentsel çevrenin iyileştirilmesi için çaba göstereceğim. Kırcaali'nin birçok yerinde sokaklar yıllardır onarılmadı, kaldırımlar da öyle. Her şeyi sihirli bir değnekle düzeltmenin imkanı yok, ama süreklilikle güzel sonuçlara ulaşılacağına inanıyorum” dedi.

Kırcaali'nin en ciddi sorunlarından biri olan yoğun trafik sorununa da çözüm aranacak, ancak devletin yardımına da güvenilecek, çünkü kendi deyişiyle, "Arda Nehri üzerinde yeni bir köprünün inşası belediyenin gücünü aşıyor, hem trafiğin yoğun olduğu Belomorski Bulvarı da devlete aittir".

Küçük yerleşim yerlerinde çalışmalar ilçe yolları, iç sokak şebekesi, su teminine yönelik olacak. Aynı zamanda belediyenin halihazırda uygulamakta olduğu sosyal projeler üzerinde de yoğunlaşılacak.

Kırcaali Belediye Başkan adayı, “Benim için bunlar son derece önemli ve bu nedenle Kırcaali Belediyesi’nin sosyal işlevlerinin sadece korunmasını değil, aynı zamanda genişletilmesini ve daha fazla sayıda ihtiyaç sahibi insana ulaşmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağım” diye yorum yaptı.

Kırcaali şehrinin yerlisi, Sofya Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi (UNSS) mezunu olan, son yıllarda bankacılık sektöründe çalışan Erol Mümün, gençlik yıllarından beri siyasetin içindedir. Belediye Başkan adayı, “Parti çalışmasına başlama nedenim insanlardı. HÖH’ü seçtim, çünkü nerede yaşarsa yaşasın, etnik kökeni ve dini ne olursa olsun tüm vatandaşların sorunlarını çözmek için birliktelik ve hoşgörüye dayalı, açıkça ifade edilen bir değer sistemine sahip olan bir partidir. HÖH’ün Kırcaali ve diğer yerleşim yerlerinin sorunlarını en doğru bilen ve çözme konusunda en yeterli parti olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

2015-2019 döneminde Belediye Meclis Üyesi ve Bütçe ve Finans Daimi Komisyonu’nun başkanlığını yapan Erol Mümün, “Bu, fırsat, idari deneyim ve hem Belediye İdaresinin hem de Belediye Meclisi’nin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında gerçek bir görüş veren birçok farklı fonksiyona sahip sorumlu bir komisyondur” diye özetledi.

Onun ifadesine göre, belediye ile bankacılık sektörü veya özel işletme arasındaki mali durum arasında büyük bir fark vardır. Belediye Başkan adayı, “Belediyenin ilk bakışta kaybediyormuş gibi görünen işlevleri var ama bunları sürdürmesi gerekiyor, çünkü bunlar aracılığıyla toplumun statüsünü koruyor. Örnek olarak çeşitli sosyal faaliyetleri göstereceğim. Bunlardan kâr elde etmenin hiçbir yolu yok, çünkü bunlar toplumumuzdaki en savunmasız grupları hedef alıyor. Fonların makul bir şekilde harcanması ile halkın çıkarları arasındaki dengeyi bulmak gerekiyor. Ancak her durumda benim savunacağım şey kamu kaynaklarının kullanımında tam şeffaflık olacaktır” diye kesin konuştu.

Paranın bir belediyenin, özellikle de yüksek miktarda yerel gelirleri olan belediyeler arasında yer almayan ve Varna, Burgaz, Plovdiv (Filibe) veya Stara Zagora (Eski Zağra) gibi belediyelerle karşılaştırılamayan Kırcaali gibi bir belediyenin normal işleyişi için asla yeterli olmadığı gerçeği konusunda da kesin konuşan Erol Mümün, “Bu durumda öncelikleri doğru belirlemek ve dengeyi korumak önemlidir. Bir belediyenin normal gelişmesinin ve işleyişinin reçetesi bu sanırım” dedi.  Onun ifadesine göre küçük belediyeler devlet tarafından ihmal ediliyor ve bunun güzel bir örneği, çözümü tamamen devletin elinde olan Kırcaali Çevre Yolu sorunu ve devlet, yıllardır Çevre Yolu’nun inşaatı için gerekli olanı yapmadı.

Kırcaali halkının Arda Futbol Kulübü’nün geleceği hakkındaki endişelerine yanıt olarak Erol Mümün, "Arda'nın kaderinin bir öncelik ve tüm şehrin kaderi olduğunu ve nesiller boyu Kırcaalilerin, futbol takımlarının elit grupta oynaması hayalinin gerçekleştiğini söyledi. Belediye Başkan adayı, “Endişeye yer yok, takımın geleceği belli, hatta Arda bizim ortak gururumuz ve başarılı bir şekilde gelişen bir futbol kulübüne dair bir model" diye kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER