ESKİ TARIM BAKANI NİHAT KABİL HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDICumartesi, 22 Mayıs 2010

ESKİ TARIM BAKANI NİHAT KABİL HAKKINDA   SORUŞTURMA  BAŞLATILDIÜyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) üyesi olan eski Tarım Bakanı Nihat Kabil hakkında yolsuzluk soruşturması açıldı.

Kabil, Tarım Bakanlığı yaptığı dönemde ülkenin önemli kış tatil merkezlerinden Borovetz bölgesinde kamuya ait ormanlık arazilerin iki özel şirkete ait arazilerle takas edilmesi olayında devleti 115 milyon 705 bin Leva (Yaklaşık 60 milyon Avro) zarara uğratmakla suçlanıyor.

İfadesi alınmak üzere savcılığa çağrılan Kabil için 50 bin Levalık (25 Bin Avro) kefalet ücreti belirlendi. Kabil'in, hakkında açılacak davada tutuksuz yargılanabilmesi için kefalet ücretini en geç 10 gün içinde ödemesi gerekiyor.

Savcılık çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nihat Kabil, bakanlığı döneminde suç unsuru oluşturacak herhangi bir şey yapmadığını belirterek, arazi takaslarının uygun olup olmadığı konusunda o dönemde Yüksek Temyiz Mahkemesi tarafından denetim yapıldığını ve herhangi bir yolsuzluğun tespit edilmediğini bildirdi.

Kabil, kendisi için belirlenen kefalet ücretinin de çok yüksek olduğunu, bu konuda karşı dava açacağını söyledi.


DİĞER HABERLER