Eşref Kahraman, Bulgaristan'a karşı davasında Yüksek İdari Mahkemesine başvurduÇarşamba, 25 Temmuz 2012

Eşref Kahraman, Bulgaristan'a karşı davasında Yüksek İdari Mahkemesine başvurduBelene mağduru Balkanlarda Adalet, Haklar, Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (BAHAD) Başkanı Eşref Kahraman'ın Bulgar devlet kurumlarından 200 bin Leva tazminat talebinde bulunduğu davanın Kırcaali Bölge Mahkemesi ve ardından Plovdiv İstinaf Mahkemesinin de reddetmesinden sonra bugün şikayet dilekçesini Sofya Yüksek İdari Mahkemesine sunduğunu bildirdi. Bu sebepten dolayı Kırcaali'de gazetecilerle görüşen Eşref Kahraman'a başka bir siyasi tutuklu BAHAD Başkan Yardımcısı Şükrü Süleyman eşlik etti.

Hatırlatmak gerekirse, aslen Cebel'in General Geşevo (Gölcük) köyünden olan siyasi mağdur geçen yıl Bulgarlaştırma süreci esnasında kendisine verilen manevi zararlar ve sağlık problemlerinden dolayı telafi edilmesi için Başsavcılıktan 120 bin Leva ve İçişleri Bakanlığının Kırcaali ve Pleven'deki il müdürlüklerinden 80 bin Leva tazminat talebinde bulunduğu dava açtı.

Eşref Kahraman, Belene adasında hükümsüz 2 yıl tutuklu kalmıştır, daha sonra ise Pleven'in İzgrev köyüne sürgün edilmiştir. Onun davası Bulgaristan'da Bulgarlaştırma süreciyle ilgili özel bir şahsın devlet kurumlarına karşı açtığı ilk davadır.

Eşref Kahraman, Sofya Yüksek İdari Mahkemesine sundukları şikayetin de reddedileceğinden yüzde 100 emin olduğunu söyledi. Sayın Kahraman, "Bulgaristan'da adalet yok. Bizim arkamızda her hangi bir siyasi güç olsaydı, o zaman işler başka yönde olacaktı" dedi.

Belene mağduru geçmişte yaşadıklarının öcünü almayı değil, fakat kendisine verilen manevi zararlar ve sağlık problemlerinden dolayı telafi edilmek istediğini belirtti.

Eşref Kahraman, Bulgaristan'ı ve Bulgar halkını sevdiğini, fakat 22 yıldır demokrasi olmasına rağmen ülkede gerçek bir demokrasi görülmediğini kaydetti. Belene mağduru insanların siyaset için konuşmaktan korktuklarını, çünkü herkesin işini kaybetmekten korktuğunun altını çizdi.

Eşref Kahraman, Bulgaristan'da temel hak ve özgürlüklerin çiğnenmesini kabullenmeyen gerçek bir sivil toplumun oluşması için daha uzun yol aşılması gerektiğini ileri sürdü.

Eşref Kahraman, Sofya'dan sonra davayı kazanmak için Strasbourg'ta bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağını vurguladı.


DİĞER HABERLER