Etnik gerginliği tırmandırmak tehlikeli bir oyundurPazar, 29 Mayıs 2011

Etnik gerginliği tırmandırmak tehlikeli bir oyundur Politolog Ognyan Minçev'e göre etnik gerginlik yaratma provokasyonu, "kendi yorganımızı" yangına verebilecek bir oyundur.

20 Mayıs Cuma günü Sofya'da Banyabaşı caminin önünde milliyetçi parti Ataka'nın yanlıları ve namaz kılan Müslümanlar arasında yumurta ve taşlar atışmaları yaşandı, caminin önüne serilen birkaç seccade yakıldı. Bundan böyle benzeri yaşanmamış olan bu olay, mazide kalan etnik gerginlik zamanlarını hatırlattı.

Olaya münasebet ise, Ataka yanlılarının ezanın yakında oturanları ve oradan geçenleri rahatsız ettiği gerekçesi ile hoparlör sesinin kapatılması talebi ile Sofya'nın merkezinde yer alan caminin önünde düzenledikleri gösteri oldu. Olaydan önceki günler cami önüne güçlü seslendirme kolonları yerleştiren Ataka yanlıları "vatansever" şarkılarla ezanın duyulmasını engellemeye çalıştı. Gerginlilk, Cuma namazı sırasında doruğa ulaştı. Dövüşmeler sonucu birkaç kişi yaralandı. "Ataka" lideri Volen Siderov, bir ibadet yerine karşı düzenlediği eylemleri haklı çıkarmak üzere Bulgaristan camilerinin büyük bir bölümünün İslam köktenciliğinin yuvası olduğunu öne sürdü. Ülkede İslam köktenciliğinin mevcut olduğu yönündeki şüpheler zaman zaman dile getiriliyorsa da yetkililer şimdiye kadar bu iddiaları ispat etmiş değildir.
Bu olay, son dönemde Ataka'nın tahrik ettiği skandallardan sadece bir tanesi. Gözlemcilere göre yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine 6 ay kala destek kaybına uğrayan bu milliyetçi parti, daha hırslı yanlılarının beğenisini tekrar kazanmak üzere hücme geçiyor. 2 yıldır iktidarda olup tek başına çoğunluğa sahip olmayan merkezc sağ parti GERB'in Parlamento'da en güvenilir ortağı olan "Ataka", bu önemli konumundan dolayı normal bir tavır takınarak hırslı yanlılarının desteğini kaybetmeye başladı. Araştırmalara göre Ataka'nın desteği, yüzde 2'nin altına düştü.

Balkanlar'da etnik barışı korumayı başaran belki de tek devlet olan Bulgaristan'da etnik ve dini hoşgörü ile oyun oynanması, meydan verilmemesi gereken, tehlikeli bir olaydır. Bu tehlike çok iyi anlaşılmış olmalıdır ki Sofya'nın merkezinde caminin önündeki çatışmalar, cumhurbaşkanı, başbakan, Meclis partileri ve toplumun büyük bir bölümü olmak üzere tüm siyaset sınıfı tarafından kınandı. Başbakan Boyko Borisov, ilk defa Ataka'nın desteğinden vazgeçebileceğini gösterdi. Halk Meclisi Başkan Yardımcısı ve GERB milletvekili Anastas Anastasov ise şu sözleri kullandı: "Ataka'nın bize verdiği destekten dolayı hep minnettar olduk, ancak Ataka bu sefer haddini aştı. Ataka, demokratik prensiplere ve hoşgörüye aykırı eylemlerde bulunacaksa, biz tek başımıza devam edeceğiz. Bulgaristan'a onur, dürüstlük ve ahlak gereklidir" diye konuştu Anastasov.


DİĞER HABERLER