Eylül ayında 490 çocuk anaokuluna başlayacakCuma, 25 Temmuz 2014

Eylül ayında 490 çocuk anaokuluna başlayacakKırcaali'de Temmuz ve Ağustos ayında, yaz tatili sebebiyle anaokullarında öğrenci sayısı azaldığından dolayı tüm anaokulları birleştirilmiş gruplarla çalışacaklar.

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova: "Geçici olarak bu kapasite kısıtlamaları insan, enerji ve kaynak tasarrufu sebebiyle ve velilerin yazılı izni ile gerçekleştiriliyor" diye açıkladı. Kendileri, Kırcaali'deki anaokullarına kayıt işlemleri sona ermediğini, şu anda birkaç anaokulunda hala boş yer olduğunu dile getirdi:

Dıga Anaokulu: ilk yaş grubu çocuklarına 8 yer;
Zdravets Anaokulu: ilk yaş grubu çocuklarına 10, ikinci yaş grubu için 5, 6 yaş hazırlık sınıfı için 10 yer;
Detelina Anaokulu: kreş grubunda 20 ve ilk yaş grubunda 10 yer;

Yan Bibiyan Anaokulu: kreş grubunda 10, ilk yaş grubunda 10, ikinci yaş grubunda; 10, 5 yaş hazırlık sınıfında 10 ve 6 yaş hazırlık sınıfında 5 yer;
Orfey Anaokulu: kreş grubunda 20 yer;
Rayna Knyaginya Anaokulu: 6 yaş hazırlık sınıfında 4 yer mevcuttur.

Sosyal Faaliyetler Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Kırcaali Belediyesi anaokullarında elektronik kayıt sistemini uygulamadığını belirtti. Kayıtlar valilerin şahsen seçtikleri anaokullarına giderek okul müdürlerine dilekçe vermesiyle gerçekleşmektedir. Öğrenci kabulü genel ve sosyal olmak üzere iki yöndeki kriterlerle gerçekleştirilmektedir.

Eylül ayında 490 çocuğun ilk defa anaokullarına başlaması bekleniliyor. Uzmanlar son yıllarda anaokullarına ilginin arttığını bildiriyor. Kreş gruplarının sayısı artırılmıştır. Kırcaali Belediyesinde 33 hazırlık sınıf merkezi olup, burada 2 600 öğrenci eğitim görmektedir. Kreş gruplarının sayısı ise 12'dir, buradaki öğrenci sayısı ise 255'tir.

Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova: "Anaokulu binalarının tamirat ve tadilatı, belediyemizin önceliklerinden biridir. Çocuklarımızın eğitimi ve öğrenimi tüm kriterlere uygun yeni ve modern bir ortamda olmasını istiyoruz" diye açıkladı.

Anaokullarının tamirat ve tadilatı için hem Avrupa programlarından, hem de belediye bütçesinden önemli maddi destek sağlanmıştır. Haziran ayında okulların enerji kaybını önlemek için dış cephe tadilatı belediye projesi başarıyla sonuçlanmıştır. Bu proje dahilinde Çayka ve Rayna Knyaginya gibi anaokulların tadilatı gerçekleştirilmiştir. Temmuz ve Ağustos'ta kısmi tamirat çalışmaları devam edecektir. Bu tamiratlar okul müdürlerinin raporları ve Kırcaali Sağlık Müfettişliğinin verdiği talimatlar üzerine gerçekleştirilecektir. Şu anda ihale işlemleri gerçekleştirilmektedir ve Temmuz ayının sonuna kadar anlaşmalar imzalanacaktır. Kırcaali Belediye Başkanı: "Listede köy ve şehrimizden toplam 12 okul yer almaktadır. Çatı çalışmaları için toplam 5 okul için 250 bin leva, tamirat çalışmaları için 100 leva, doğrama değişimi, mutfak tamiratı için 150 bin leva ayrılmıştır" diye belirtti.


DİĞER HABERLER