Fabrika ekmeği 20 - 30 Stotinka ile pahalılaşacakPazartesi, 24 Ocak 2011

Fabrika ekmeği 20 - 30 Stotinka ile pahalılaşacakBulgaristan Sanayi Fırıncılar ve Tatlıcılar Odası'nın Başkan Yardımcısı Nikolay Taparov'ın basına yaptığı açıklamaya göre, ekmeğin fiyatının yükseleceği anlaşıldı. En çok satılan fabrika ekmeğinin fiyatına 20-30 Stotinka zam getirilmesi bekleniliyor. Buna göre, bir kilo ekmek 1,20 - 1,40 leva arası satılacak, şimdi bu fiyat 1,10 leva. Taparov, zammın sebebini ana malzeme olan unun üretim maliyetinin yükselmesi olduğunu belirtti. Ona göre ekmeğin gerçek değeri 1,50 leva olması gerekiyor, fakat tüccarlara yaklaşık 20-30 Stotinka ile daha düşük fiyatla teslimatı yapılacak. Bulgaristan genelinde fiyat artışının bölgelere göre yüzde beş ile on arası değişeceği bildiriliyor.Sanayi Odası'ndan, Bulgaristan'da ekmeğin Avrupa Birliği ülkelerindeki fiyatlara bakarak, yaklaşık yüzde 73 daha ucuz olduğuna dikkat çektiler.
Sanayi Odası'ndan, kartel fırıncılar ve tatlıcılar arasında ekmeğin fiyatını yükseltilmesine dair kartel anlaşmaları olmadığının altını çizip, bunun belirli ekonomi gösterilerine bağlı olduğunu vurguladılar.
Üreticiler, Bulgaristan ekmeğinin düşük kalitesiyle ilgili spekülasyonların durdurulmasına dair çağrıda bulundular. Çünkü birkaç gün önce, "Aktif Tüketici" Teşkilatı'nın yaptığı inceleme üzere diyet ekmeklerinin enerji değerlerinin etiketlerinde belirtildiğinden daha düşük miktarda oldukları açıklanmıştı.
Bir hafta önce, Tahıl Danışmanlık Kurulu'nun oturumunda yer alan ekmek üreticileri, büyük tüccarlar zincirlerinin Bulgar fırıncıları ve tatlıcılarına manasız koşullar koyup, tamamen zarar verdiklerini belirttiler. Daha ekmek üreticileri, "Onların yüzünden ülkedeki küçük ticaret yerleri ziyan ediliyor", diye ağlandılar.


DİĞER HABERLER