Fatma nine,"Bakanlar gelsin benim emekli maaşımla geçinebilecekler mi"Cuma, 28 Eylül 2012

Fatma nine,Fatma Murat nineye Eylül ayının bir sıcak gününde Ardino'nun (Eğridere) Kitnitsa (Yatacık) köyünün merkezinde rastladık. Avrupa Birliği tarafından verilen gıda yardımı almayı bekliyordu. O, Rodop dağlarının ormanları arasında bulunan küçük köyün en yaşlı sakinlerinden biri. Burada doğa çok güzel, fakat köyde sadece emekli insanlar kalmış. Gençlerin çoğu Kırcaali, Asenovgrad (İstanimaka), Aytos, Plovdiv (Filibe) gibi kentlere ve yurt dışına kaçmışlardır.

Fatma nine, "Devlet batmış. Böyle fakirlik ne 2. Dünya Savaşı yıllarında gördüm, ne de 9 Eylül 1944 tarihinden sonra. 30 yıldan fazla işçilik stajım olmasına rağmen şu anda 170 leva emekli maaşı alıyorum, bu paranın tümünü ilaç için harcıyorum. Buraya Boyko Borisov'un bakanları gelsin de, onlar benim maaşımla bir ay geçinsinler. Bakalım, buna dayanabilecekler mi?!" diyor.

Fatma Murat, 1929 yılında Kitnitsa'ya yakın Çernigovo (Karamusollar) köyünde dünyaya gelmiş. Tütüncü bir ailede yetişen kadının çocukluğu tütün tarlasında geçmiş. 19 yaşındayken Kitnitsa köyünden Mümün Murat ile evlenmiş. Rahmetli olan eşiyle birlikte aile bireylerinin birbirine çok bağlı olduğu bir aile kurmuşlar ve büyük özveriyle sahip oldukları 6 evladı büyütmüşler.

Yaşlı kadın, "Evlendiğimden beri Kitnitsa'da yaşadım, kendimi en iyi hissettiğim yer burası. 40 yıldan fazla gün doğumundan gün batımına kadar tütün tarlalarında çalıştım.

Kazandığımız parayla evimizi kurdurduk. Şimdi sağlığım yerinde değil, yüksek tansiyonum var, bastonla yürüyorum, fakat en çok ağırıma giden şey yalnızlık. Komşular muhabbete geliyorlar ama yakınlarım yanımda değil" diye anlatıyor. İşsizlikten dolayı dört evladı Türkiye'ye göç etmiş, diğer ikisi ise Kırcaali'de yaşıyor.

83 yaşında olmasına rağmen Fatma nine güler yüzlü, konuşkan ve neşeli bir insan. O, uzun ömürlülüğün sırrının temiz dağ havasında ve her gün fiziksel anlamda iş yapmakta olduğunu söylüyor. Fatma nine, su, süt ve ayrandan başka bir şey içmiyor. Bahçeden elde edilen ürünlerle besleniyor.

Fatma ninenin en büyük zenginliği çocuklarıdır. 10'dan fazla toruna ve 4 de torun çocuğuna sahip olmuştur.DİĞER HABERLER