Gabrovo köyünde Ana Dili Günü kutlandıPazartesi, 24 Şubat 2014

Gabrovo köyünde Ana Dili Günü kutlandıÇernooçene'nin (Yeni Pazar) Gabrovo (Gabra) köyündeki Hristo Botev İlköğretim Okulu'nda düzenlenen kutlama programıyla 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü kutlandı. Müzik ve oyun gösterileri içeren programda çeşitli sınıflardan öğrenciler yer aldı.

Etkinliği salonu tıklım tıklım dolduran öğrenci, veli ve konuk olarak Kırcaali Bölge Eğitim Müfettişliği, bölgeden okul müdürleri ve belediye çalışanları büyük ilgiyle izlediler.

Yetenekli öğrenciler Rodop türküleri söylediler, çeşitli skeçler oynadılar, Türkçe şiirler söylediler.

Okul Müdürü Nedret Mehmet, Ana Dili Günü'nün kutlanmasının artık okulda gelenek haline geldiğini paylaştı. Müdür, "Temel amacımız çocukların kendilerinin bu girişimde bulunması için motive edilmesidir. Bu yüzden şiirlerin, türkülerin ve skeçlerin büyük bir bölümünü kendileri seçtiler. Öğretmenler, en çok programın oluşturulması için yardımcı oldular" dedi.

Uluslararası Ana Dili Günü UNESCO Genel Kurulu tarafından 1999 yılında alınan kararla 2000 yılından bu yana farklı ülkelerde kutlanmaktadır. Ana Dili Günü'nün kutlanmasıyla dünya çapında dil ve kültürel çeşitliliğin korunması amaçlanmaktadır.


DİĞER HABERLER