Gazi Kırca Ali'nin Mezarına Türbe YapılacakSalı, 28 Ağustos 2018

Gazi Kırca Ali'nin Mezarına Türbe YapılacakKırcaali Merkez Camii bahçesinde çevre düzenleme ve onarım çalışmaları yapılıyor.

Yaklaşık üç hafta önce başlayan inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Başmüftülüğün öncülüğünde yürütülen proje, Başmüftülüğün ve Kırcaali Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilmektedir. Proje kapsamında cami avlusunda bulunan Kırcaali şehrinin kurucusu Gazi Kırca Ali'nin mezarına türbe yapılması planlanıyor.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, proje ile ilgili olarak Kırcaali Haber gazetesine verdiği röportajda şöyle konuştu: "Kırcaali, Müslüman Türk toplumunun yoğunlukta yaşadığı bir önemli merkez. Camimiz 1812 yılında inşa edilmiştir. O manada çevresinde bir onarım çalışması, çevre düzenleme çalışması ihtiyacı zuhur etti. Bizler de bu derdimizi Başmüftülüğe arz ettik. İlkin vakıf malı dükkanlarımız, malumunuz bir yıl öncesinde tamir edildi. Şu an itibariyle de çevre düzenlemesi yapılıyor. Çevre düzenlemesinden kastımız, caminin giriş kapısı değişecek, camimize yakışacak nitelikte güzel bir motifli kapı oraya konulacak. Hatırlatayım, merdivenlerdeki taşlar artık dökülmeye, kırılmaya başlamıştı. Yine aynı şekilde zemindeki taşlar kırılıyordu. Gazi Kırcaali Ali'nin kabrinin etrafı, yine aynı şekilde duvarlar onarım gerektiriyordu. Yıllar öncesinde Simeks Şirketi tarafından başlatılan şadırvan, şirket sahibi Hakk'ın rahmetine kavuşunca yarım kalmıştı. Bütün bunlar yeniden bir bütünlük içerisinde Başmüftülüğümüzün öncülüğünde tamamlanıyor. Tekrar etmemiz icap ederse camimizin önce kapısı, ağır, güzel, motifli bir kapıyla değiştirilecek. Merdivenler güzel bir traverten taşıyla döşenecek, düzenli hale getirilecek. Camimizin sol bölümünde vakıf mülkü olan bir binamız var. Çatısı olmayan bir binaydı bu. Çatısı yenilendi, Allah nasip ederse orası da cemaat odası olacak, halkımızın çay içebileceği, kahve yudumlayabileceği ve kendi aralarında sohbet edebileceği nitelikte bir oda olacak. Bu binanın arka tarafında gereksiz olan bazı malzemeler vardı, orası da aynı şekilde düzenli hale getiriliyor. Yere beton dökülecek, ardından oraya da güzel, hoş taşlar konulacak. Yani camimizin etrafı güzel bir çevre düzenlemesine sahip olacak. Yaklaşık iki hafta öncesinde başlayan bu tamirat yaklaşık iki aya kadar sürecek. Bir taraftan Başmüftülüğümüzün öncülüğü, rehberliği var, hayır sahibi kardeşlerimizin katkılarıyla bu çalışmayı yürütüyor, bir taraftan da Kırcaali Belediye Başkanımızın da katkıları olacak. Özellikle camimizin mantolanması, izolasyonun konulması ve camimize minaremize olmak üzere güzel bir renk verilmesi gibi çalışmalar, caminin dış cephe çalışmaları Belediye tarafından yapılacak. Aynı zamanda da pencerelerdeki o parmaklıklar daha güzel, zarif desenlerle değiştirilecek. Diğer kapıdan girişten itibaren abdestlik bölümü ahşap kaplama olacak, diğer abdestlik tasfiye edildi, kaldırıldı. Çünkü buradan geçiş alanı dardı, geniş bir alan olsun düşüncesiyle orası tasfiye edildi. Dolayısıyla giriş bölümündeki abdestlik şadırvan usulü ahşap kaplama olacak, özel, Kırcaali'ye yakışır nitelikte taşlar konulacak ve bir bütünlük içerisinde olacak. Camimizin etrafına sıfır, yeni banklar, peykeler alınacak. Tekrar edilmesi gerekirse ihtiyaca binaen böylesi bir onarım çalışması başlamış oldu".

Gazi Kırca Ali'nin Mezarına Türbe Yapılacak

Müftü, proje kapsamında Kırcaali şehrinin kurucusu Gazi Kırca Ali'nin mezarına türbe yapılacağını bildirdi. Beyhan Mehmet, "Gazi Kırca Ali'nin kabri onarılacak. Şehrin kurucusu Gazi Kırca Ali'ye yakışacak nitelikte bir Osmanlı mimarisiyle bir türbe çalışması yapılacak. Türbe çalışmasıyla alakalı resmi prosedürü şirketler şu anda takip ediyor. İzin alınmadan tabii ki, oraya el atılmayacak, ama diğer konularda resmi izinlerimiz var. Türbe de altı ayak üzerinde bir mimariyle öngörülüyor. İnşallah, onu resmi prosedür çalışmaları takip ediliyor. Şu ana kadar yapılan işlerin bir kısmında mezar etrafına sağlıklı, güzel, kalın bir beton döküldü. Onun haricinde var olan Ramazan çadırı eskimişti. Şu an Allah nasip ederse onun yerine açılır kapanır nitelikte profesyonel bir Ramazan çadırı konulacak, Ramazan ayında açılacak, sonraki dönemde kapatma imkanımız olacak" dedi.

Kırcaali Müftüsü, "Bu çalışmanın başlamasından dolayı son derece mutluyuz. Yıllardan bu yana yapılması gerekli olan bir çalışmaydı, ama imkanların el vermediği, kıt olması dolayısıyla yapılamamıştı. Hamdolsun ki bugün itibariyle böylesi güzel bir çalışma yürütülüyor" diye ifade etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER