GDBOP'u DANS'a dönüştürecek yeni bir müdürlük oluşturulacakÇarşamba, 26 Haziran 2013

GDBOP'u DANS'a dönüştürecek yeni bir müdürlük oluşturulacakHükümetin oturumundan sonra İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev, "Yeni bir müdürlük, Organize Suçlarla Mücadele Servisi'nin (GDBOP) Devlet Milli Güvenlik Servisi'ne (DANS) dönüştürülmesi için yardımcı olacak" diye açıkladı.

DANS kurumunun faaliyetine ilişkin yönetmelikte yapılan değişikliklerle Organizeli Suçlara Karşı Mücadele adlı yeni özel bir müdürlük oluşturulacak. Bu müdürlük gereken kadro sayısının açılmasına ve GDBOP görevlilerinin DANS birimlerine atanmasına imkan sağlayacak. Yeni müdürlük, şu ana kadarki GDBOP'un fonksiyonunu yerine getirecek.

İçişleri Bakanlığı (MVR) ve DANS'ta bu geçişi hazırlayan işi çalışma grubu oluşturuldu.

Bakan, "Dönüşümün kısa sürede GDBOP'un faaliyetlerine engel olmayacak bir şekilde yapılmasını umarım" diye sözlerine ekledi.

Bakan Yovçev, "Suçlarla etkili mücadeleye yönelik mekanizmalar hala oluşturulmuş değil. Önlemlerin bir kısmı buna yönelik olacak" diye belirtti. O, son yıllarda organizeli suçlarla mücadele konusunda başarılar kaydedilse de, onların iyi yapılandırılmış ve düzenli çalışan bir sistem sonucunda değil de, daha çok bazı görevlilerin veya memur gruplarının kişisel emeklerinin sayesinde elde edildiğine dikkat çekti.

Hükümetin istifası sorusuna Bakan, protestocular da dahil olmak üzere halkın beklentilerini tatmin edecek kararların hükümetin yönetim programında yer aldığını söyledi.

İçişleri Bakanı'nın ifadesine göre hükümetin istifasına dair aceleci bir karar devleti kaosa sürüklemek demektir.


DİĞER HABERLER