Gece 01.30'da gelen Kırcaali zaferi! Murat Sevinç'in köşe yazısıdır...Çarşamba, 26 Ekim 2011

Gece 01.30'da gelen Kırcaali zaferi! Murat Sevinç'in köşe yazısıdır... Evet, sevgili kardeşlerim; Bulgaristan'a gittiğime gerçekten değdi ve buradaki Müslüman Türk kardeşlerimizle bir büyük zaferi daha yaşamanın inanılmaz keyfini yaşamaktayım.

Kırcaali'den bahsediyorum şüphesiz.
Pazar günü yapılan Bulgaristan seçimlerinin Türk varlığı açısından en önemli yeri Kırcaali idi.

Bizler için; Bulgaristan demek, Kırcaali demektir.
Kırcaali, "Balkan Türkleri'nin kalesi" olduğunu bir kez daha ispat etti.

Şimdi, bu zaferi başından sonuna kadar iliklerinde hisseden birisi olarak; esasında bunun kitabını yazabilirim!

Gerçekten de; dünyadaki Türk-İslam varlığının bekası açısından, Kırcaali kalesinin elde tutulması gerekiyordu ve yüce Allah'ın yardımıyla bu da oldu.

İLK SONUÇLARDA ÇOK KORKTUK!

Pazar gecesi saat 20.30 sularında ilk sonuçlar gelmeye başlayınca; Kırcaali için yüzde 46,6 rakamı telaffuz edildiğinde morallerimiz bozuldu ve bu işin ikinci tura kaldığını düşünmeye başlamıştık.
Çünkü, Bulgaristan seçimlerinde kazanmanız için en çok oyu almanız yetmiyor. Yüzde 50'yi aşmanız gerekiyor. Aksi halde, iş ikinci tura kalıyor.
İkinci turda ne olacağını da kestirebilmeniz mümkün değil.
Zaten, Türklerin bir çoğunun oy kullanma hakları türlü oyunlarla ellerinden alınmış durumda.
Bu duygu ve düşüncelerle; Kırcaali seçim sonuçlarının kesinleşmesi için gecenin 01.30'a kadar beklememiz gerekti.

GECE YARISI PARTİ MERKEZİNE AKIN!

Gecenin başlarında, ortalıkta pek kimseler yoktu ama saatler ilerledikçe Kırcaali DPS'nin önüne Türk insanlarının kafileler halinde akın akın gelmeye başladığına şahitlik ettim. Gece saat 24.00'e geldiğinde artık parti bayraklarını kapıp gelenlerin oluşturduğu coşkulu kalabalık görülmeye değerdi.
Ancak; parti kanadından bir türlü sonuçlar açıklamıyordu.

Gece boyunca da açıklanmadı. Saatlerce sağlıklı bilgi alamadık ve Bulgaristan'ın son derece yanlı yayın yapan kanallarının kaplumbağa hızıyla verdikleri haberlerle idare etmek zorunda kaldık. Basını da dışarı çıkarıp kendi kendilerine körler- sağırlar diyalogları ile kapalı kapılar ardında dolaşıp duruyorlardı. Bütün gece saatlerce soğukta beklerken donduk durduk. Bu da, partinin bu tip organizasyonlardaki acemiliğini gösteriyordu.

GECE 02.00'DA KIRCAALİ CADDELERİNDE KONVOY!

Bulgaristan'a kadar gelip bu seçimleri takip ettiğime değdi doğrusu.

Saat gece 01.30'da partinin kapıları açıldı davul zurnalar eşliğinde yüzde 54,6'lık seçim zaferi kutlanmaya başlandı ve parti önünden binlerce kişiyle yola koyulup Kırcaali meydanına kadar yürüdük. Seçimi kazanan aday Hasan Aziz; önce duygu ve düşüncelerini televizyonlarla paylaştı ve ondan sonra da büyük kalabalıkla meydanda halay çekip çiftetelli oynayarak kutladı.
Daha sonra da; arabalara binilip bütün Kırcaali caddelerinde, seçim zaferi konvoylar halinde tur atılarak kutlandı.
Bu yazıyı sizlere aynı gece saat 02.30'da yazmaya başladım.

Türklerin Bulgaristan'daki bu zaferini izleyen Bursalı tek köşe yazarı olarak, haklı bir gurura da sahibim doğrusu!

Uzun yıllarca, Allahsız komünist yönetim tarafından zulüm altında inim inim inleyen Bulgaristan Türkleri artık kendi idarecilerini seçebilecek güçteler Allah'a şükürler olsun.

7'DE 7 OLDU!

Kırcaali haricindeki diğer altı merkezdeki ( Yenipazar, Cebel, Mestanlı, Eğridere, Kızılağaç ve Koşukavak) seçim sonuçlarından korkmuyorduk ama Kırcaali, doğrusu herkesi düşündürüyordu.

Her ne kadar DPS= HÖH'ün adayı Hasan Aziz, herkes tarafından sevilen birisi idiyse de; Türklerin kazanmaması ve hele hele Kırcaali'nin düşmesi için bütün entrikalara baş vuruldu.

Buna rağmen (bizler bile neredeyse ilk turdan ümidi kesmiştik), seçimleri dördüncü defa Hasan Aziz'in kazanması, Bulgaristan Türkleri'ni ve bizleri müthiş derecede sevindirdi.

Diğer taraftan; zaten bizim elimizde olan yukarıda saydığım yerlerde de Türk adaylar "tulum çıkardı" diyebilirim.

Mesela; Cebel'de Bahri Ömer yüzde 77, Mestanlı'da Akif Mehmet Akif yüzde 70 oy alarak seçildiler.
Bulgaristan seçimleri ile ilgili gözlem ve değerlendirmelerime yine devam ederim ancak ben Bulgaristan seçimlerini takip ederken; ülkemizde, Van'da meydana gelen büyük depremin haberi ve acısı gündemimize bomba gibi düştü. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER