Geçen asırdan Kırcaalilere ait mektup, mühür ve posta pulları gösterildiÇarşamba, 30 Mayıs 2012

Geçen asırdan Kırcaalilere ait mektup, mühür ve posta pulları gösterildiBugün Kırcaali Postanesinde, bu yıl beşincisi düzenlenen "Çok Kültürlü Bir Şehir" girişimi kapsamında ilk kez özel koleksiyonlara ait ve geçen asırdan Kırcaalilere ait mektup, mühür ve posta pulları kopyalarının yer aldığı sergi açıldı. "Çok Kültürlü Bir Şehir" girişimi bu yıl Kırcaali Belediyesi, Devlet Arşivleri Kırcaali Şube Müdürlüğü, Kırcaali Bölge Posta Müdürlüğü, Sofya Sanat İçin Ortaklık Vakfı ve KRIG Sanat Hareketi tarafından düzenlenmektedir. Sergiye sanat ve tarih severlerlerden başka, Kırcaalili vatandaşlar da geldi.
Bu günlerde Kırcaali'de bulunan ünlü İstanbullu karikatürcü Burhaneddin Ardagil de ilgiyle sergiyi gezdi.

KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, organizatörler adına sergi açılışına gelen Kırcaalileri ve konukları selamladı, girişim hakkında genel bilgi verdi. Sergide 12 arşiv birimleri ve fotoğraflar içeren, zarfın üzerinde mühür, posta pulu bulunan 14 mektup yer almaktadır. Sergide yer alanlar, Kırcaalili Türfina Organyan, Ovsanna Eniçeryan ve Bulgaristan Ulusal Televizyonu İstanbul muhabiri Nihal Özergan'ın ailesi tarafından sağlanmaktadır. Sergi, Kırcaali'deki postane açılışının 100. yılı kutlamaları sırasında önümüzdeki yıl tekrar düzenlenecektir.

Ardından, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'i temsilen Eğitim Daire Başkanlığında Baş Uzman Neli Popova, Devlet Arşivleri Bölge Müdürlüğü Kırcaali Şubesi ve Kırcaali Bölge Posta Müdürlüğüne eşi benzeri olmayan bu serginin düzenlenmesine katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Popova, Belediye Başkanının bu tür girişimleri her zaman destekleyeceğini söyledi.

Devlet Arşivleri Plovdiv Bölge Müdürlüğü Kırcaali Şube Müdürlüğünü temsilen Baş Uzman İvanka Angelova ve Kırcaali Bölge Posta Müdürü Nedyalka Stankova da sergide bulunanları selamladı. Angelova, Kırcaalileri arşiv olarak korunması amacıyla belgeleri, fotoğrafları, kitapları, mektupları vs. Devlet Arşivleri Şube Müdürlüğüne bağışlamalarına davet etti.

Radost Nikolaeva'dan alınan bilgiye göre sergide yer alan korunmuş en eski Arapça yazılı posta pulu, bir tütün tüccarı tarafından yaklaşık 1890 yılında kesilen bir makbuz üzerinde bulunur. 1946 yılından mektup için 50 x 90 mm (kartvizit) biçiminde minyatür bir zarf, 1915-1916 yıllarından Kırcaali'de korunmuş en eski damga pullarının ikisi, Kırcaali Devlet Arşivlerinde korunan ilk posta çalışanlarının portreleri gösterildi. Sergide Kırcaali mektup geleneğine bir saygı olarak Japonya, Kanada, Sibirya, Ermenistan, Habeşistan gibi dünyanın uzak yerlerinden elde edilen 20.asrın başlarından korunmuş mektupların kopyaları ve orijinal pullu zarflar yer almaktadır. Özellikle bu sergi için "Ters Süvari Ordusu" adlı en popüler Bulgar posta pulunun yayımlanmasının 100.yılı münasebetiyle geçen yıl sonunda Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan posta haritası da sergilenmektedir.

Bu posta pulu koleksiyoncular arasında hit olmuştur, çünkü basılırken yapılan hata üzerine resimde yer alan figürler başı aşağı şeklinde basılmıştır. Bu posta pulunun dünyada sadece 25 koleksiyoncuda bulunması,"Ters Süvari Ordusu" pulunu son derecede cazibeli kılmaktadır. "Ters Süvari Ordusu" posta puluna 25 000 avro değer biçilmiş, Bulgaristan'da sadece 5 adeti bulunmakta, dünyada ise toplam 30 adet vardır. Ünlü "Ters Süvari Ordusu" puluna adanmış posta haritası, Deya Valçeva tarafından tasarlanmıştır. Posta haritasının daha önce başkent Sofya ve ardından Plovdiv şehrinde gösterildiği belirtildi.


DİĞER HABERLER