Geciktirilen vergi-sigorta borçlarından 15 milyon levayı aşkın gelir elde edildiPazartesi, 24 Eylül 2012

Geciktirilen vergi-sigorta borçlarından 15 milyon levayı aşkın gelir elde edildi  Ulusal Gelir Ajansının (NAP) Kırcaali Ofisinden verilen bilgiye göre bu yılın başından Ağustos ayının sonuna kadar geciktirilen vergi ve sigorta borçlarından 15 milyon levadan fazla para toplandı. Ödenmeyen vergilerden dolayı 7 milyon leva, sigorta harçlarından ise 7,5 milyon leva gelir elde edildiği bildirildi . Bu tür yükümlülüklerin toplanması açısından geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında artış kaydedilirken, bu gösterge bakımından NAP Kırcaali Ofisi planı yüzde 91 oranında yerine getirmiştir.

En büyük gelir payı 7 400 000 leva olmak üzere sözde unutulan sigorta harçlarından elde edilmiştir. Ardından 5 milyon levayı aşan Katma Değer Vergisi (DDS) geliyor.

Başka vergilerden de 2 600 bin leva toplandığı açıklandı.
2012 yılının başından beri NAP Kırcaali Ofisinin kendi rızası ile devlete olan yükümlülüklerini kapatmayan ve onların kapatılması için kurumla her hangi bir temasa geçmeyen şahıslara karşı yaklaşık 400 dava açtığı bildirildi. İşçi ücretlerine, banka hesaplarına ve taşıma araçlarına olmak üzere 548 haciz getirilmiş.

Bu sebepten dolayı NAP kurumu tarafından vergi ve sigorta harçları ödemede sıkıntı yaşayan vatandaşların yardım almak için anında Vergi Toplama Müdürlüğü kamu görevlilerine başvurmaları tavsiye edildi.


DİĞER HABERLER