Gelecek hafta Ardino'da Sabahtin Ali için film çekilecekCuma, 13 Mayıs 2011

Gelecek hafta Ardino'da Sabahtin Ali için film çekilecekArdino Belediye Başkanı Resmi Murad, "Belite brezi" Turistik Merkezinde yerli basın temsilcilerine önümüzdeki hafta dört gün Türk Edebiyatının ünlü yazarı Sabahattin Ali'nin doğum yeri olan Ardino'da onun hayatıyla ilgili belgesel film çekileceğini bildirdi.
Yönetmenliğini ünlü gazeteci Metin Avdaç'ın bir yıldır çalıştığı film, Türkiye Kültür Bakanlığının maddi ve manevi desteğiyle gerçekleştiriliyor.
Rodop kasabasında bu filmin son üçüncü bölümünü çekilecek. Daha önceden ilk iki bölümlerinin Türkiye ve eğitim gördüğü Almanya'da çekilmiştir. Sabahtin Ali'nin hayatını inceleyen Prof. İbrahim Tatarlı da elde ettiği sonuçlarla film çekimlerine katılacak.

Resmi Murad, Ardino Belediyesi'nin Sabahattin Ali'nin doğumunun 100. yıldönümü vesilesiyle etkinlikler düzenlediğini hatırlattı. Yazarın kızı Prof. Filiz Ali'nin babasının anısına yapılan etkinliklerde yer aldığını söyledi.

Belgeselin prömiyeri İstanbul'da 2 Nisan 2012 yılında olacağı açıklandı. Bu tarih gelişi güzel seçilmiş değil, çünkü 2 Nisan 1948 yılında Bulgaristan'a gelmeye çalışan Sabahtin Ali sınır bölgesinde Kırklareli'de öldürülüyor. Filmin ikinci prömiyerinin ise Ardino'da olacağı bildirildi.
Yerli gazeteciler, Ardino Belediye Başkanı ile kendilerinin de ileride kasabanın güzelliklerini yansıtacak belgesel çekme fikrini paylaştılar. Resmi Murad buna karşılık, her zaman herhangi konularda yabancılardan önce yerli uzmanlara destek vermeye hazır olduğunu dile getirdi.DİĞER HABERLER