Gelecek haftadan itibaren tüm acil aramalar 112 sistemine yönlendirilecekSalı, 27 Eylül 2011

Gelecek haftadan itibaren tüm acil aramalar 112 sistemine yönlendirilecek "Ulusal 112 Sistemi" Müdürü Stoyan Gramatikov, önümüzdeki haftadan itibaren yurt içinden tüm acil aramalarının 112 telefonuna yönlendirileceğini bildirdi. Onun ifadesinde göre, Temmuz ayının sonuna doğru acil durum telefonu operatörlerine günde 8 bin arama, diğer acil arama numaralarının 112 sistemine aktarılmasından sonra ise günlük aramaların sayısı 22 bine ulaşmıştır. Gramatikov, "112 sistemine günde 25 bin acil durum araması yapılsa da, sistemin bu acil aramaları karşılamaya hazır" dedi.

112 Ulusal Acil Arama Sisteminin önümüzdeki haftadan itibaren acil yardım servisi, polis ve itfaiyeye yapılan aramaları karşılayacak 330 operatörü olduğu açıklandı. Stoyan Gramatikov, şu anda ülkedeki tüm illerden sadece Sofya şehrinden gelen sinyallerin 112 Sistemine yönlendirilmediğini ve bunun haftanın sonuna kadar olacağını söyledi.

Gramatikov, "Böylece tüm hizmet merkezlerinin işine ilişkin tam görüntümüz olacak. Onların işinin ayrıntılı analizi yapılabilecek, öte yandan iş koordinasyonu yüksek seviyede olacak, birkaç yerde aynı arama yapılmayacak ve bu da 112 Sisteminin yerel şubelerinin daha hızlı tepki vermelerini sağlayacak" dedi.
O, tüm acil durum için yapılan aramaların 112 Sistemine yönlendirilmesinin birçok Avrupa ülkesinde uygulandığını, 9 Avrupa ülkesinde ise eski acil durum numaralarının tamamen ortadan kaldırıldığını anlattı.
Gramatikov, "150, 160 ve 166 telefonlarını bıraktık, çünkü insanlar arasında bu numaralar biliniyor. 112 numarasının herkes tarafından bilindiğinden emin olduğumuz zaman rahatça eski numaraları kapatacağız" diye belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonunun "Bilgili Toplum ve Basın" Müdürlüğünden Florin Lupesku'ya göre, Bulgaristan bu yönde en iyi gelişen Avrupa ülkelerinden biri.

O, "112 Acil Arama Sisteminin kurulması girişimi 20 yıl önce başladı. Bu girişimin olumlu yönde geliştiğini tespit etmekten sevinçliyiz ve Bulgaristan idaresinin bu yöntemi başarılı bir şekilde uygulamaya geçirmesinden memnunuz" diye belirtti.

Şu anda 112 numara ülkede nüfusun %66'ı tarafından biliniyor, 3 yıl önce ise nüfusun yaklaşık %21'i tarafından bilindiği rapor edildi.


DİĞER HABERLER