Geleneksel Çubrika mevlidi ve şenliği yüzlerce hemşeriyi bir araya getirdiPazartesi, 26 Ağustos 2019

Geleneksel Çubrika mevlidi ve şenliği yüzlerce hemşeriyi bir araya getirdiHafta sonu Ardino (Eğridere) ilçesinin Çubrika (Dallıca) köyünde geleneksel mevlit ve şenlik düzenlendi. Program, yerel muhtarlık, yerel Sveti Kliment Ohridski Toplum Merkezi ve bölgeden Türkiye'ye göç etmiş hayirsever vatandaşların katkılarıyla organize edildi. Şenliğe etraf köylerden çok sayıda insan geldi. Ayrıca Türkiye, Batı Avrupa ülkeleri ve Avustralya'ya göç etmiş vatandaşlar da misafir oldular.

Şenliğe katılan resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve köy muhtarları yer aldılar.

Bu yılki şenlik programında çeşitli spor ve kültürel etkinlikler vardı. Küçük kalelerde oynanan futbol ve satranç turnuvaları yapıldı. Dereceye giren yarışmacılara para ödülleri verildi. Yöresel yemek yarışması da yapıldı. Ardino Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi'nin çatısı altındaki İskritsa Çocuk Dans Grubu, programa özel konuk olarak katıldı.

Belediye Başkanı Resmi Murat, belediye yönetimi adına şenliğe katılan köy sakinleri ve konukları selamlama konuşması yaptı.

Kırcaali'den bir orkestra sunduğu müzik gösterisiyle keyifli anlar yaşattı. Eski okul binası önünde kıvrak horalar tepildi.

Çubrika köy muhtarı Ferdun Ali, her yıl geleneksel olarak yapılan şenliğin ve mevlidin sponsorları olan İstanbul'dan kardeş olan iş insanları Turan ve Nazmi Canbaz'a, Bursa'dan Munis Aliender'e ve Kırcaali'den Mesut Ali'ye içten teşekkürlerini sundu.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER