GEORGİ PIRVANOV: REFERANDUM KARARIYLA BAŞBAKANA BÜYÜK BİR TUZAK KURULDUÇarşamba, 16 Aralık 2009

GEORGİ PIRVANOV: REFERANDUM KARARIYLA BAŞBAKANA BÜYÜK  BİR TUZAK KURULDUCumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, devlet televizyonu BNT'de hafta içi günde 10 dakika yayımlanan Türkçe haber programının yasaklanıp yasaklanmaması konusunda bir referandumun "son derece yersiz" olacağını ifade etti.

Başbakan Boyko Borisov'un aşırı milliyetçi ATAKA partisinin Türkçe haber programı için referandum yapılması önerisini parlamentoda destekleyeceğine ilişkin açıklamasını değerlendiren Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Türkçe haber meselesinin tartışılmasının, hele bununla ilgili bir referandum düzenlenmesinin ülkeye zarar vereceğini belirtti.
"Başbakana büyük bir tuzak kuruldu. Umarım bunun farkındadır" diyen Pırvanov, Türkçe haber programının yasaklanıp yasaklanmaması konusunda bir referandumun "son derece yersiz" olacağını ifade etti.
Bulgaristan'da Türk ve Türkiye düşmanlığı üzerine oluşturduğu politikalarla taraftar toplamaya çalışan ATAKA partisi, BNT'de 9 yıldır yayımlanan Türkçe haber programının yasaklanması için uzun süredir kampanya yürütüyor.
İktidardaki azınlık hükümetine dışarıdan destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, dün Başbakan Borisov ile bir araya gelmiş ve Türkçe haber programı konusunda parlamentonun referandum kararı alması için destek istemişti. Borisov, görüşmeden sonra, referanduma sıcak baktığını belirterek, "Kararı halk versin. En iyisi bu" açıklamasını yapmıştı.


TÜRK DIŞİŞLERİ: "GEREKLİ ÇABAYI BEKLİYORUZ"


Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Devlet Televizyonu'nda 2000 yılından bu yana hafta içi her gün 10 dakika olarak yayımlanan Türkçe haber programının yayından kaldırılması konusunun referanduma götürülmesine dair son gelişmeleri ve buna ilişkin tepkileri çok yakından ve dikkatle izlediğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Konunun çoğulcu demokrasi kuralları ile temel hak ve özgürlükler çerçevesinde diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması yolunda Bulgaristan hükümetinden gerekli çabayı göstermesini bekliyoruz" denildi.


DİĞER HABERLER