GERB, Kırcaali'deki seçimlerin iptalini istediPerşembe, 27 Ekim 2011

GERB, Kırcaali'deki seçimlerin iptalini istediGERB Kırcaali İl Koordinatörü ve Milletvekili Tsveta Karayançeva bugün Belediye Seçim Komisyonu aracılığıyla İdare Mahkemesine sunulan şikayet dilekçesinde Kırcaali Belediye Başkanı seçimi kararının iptal edilmesini istedi. GERB partisi seçim gününde yasanın birçok ciddi ihlallerinde bulunulduğunu iddia ederek, oyların tekrar bir bir sayılmasına ısrar ediyor.
Şikayette bulunma nedenleri arasında, seçim gününde kanun dışı propaganda yapılması, seçim odalarında dışardan kişilerin bulunması, oy kullanma kabinlerine izin verilmeden iki ve daha fazla kişinin girmesine müsaade edilmesi, bazı engellilerin şehadet belgesi göstermeden oy kullanılmasına izin verilmesi, Cumhurbaşkanı, Belediye Başikanı ve Meclis Üyeleri bültenlerinin karıştırılması, sınır dışında sabit bulunan vatandaşların ek listeye kaydedilmesi ve ülke dışına çıkmayan vatandaşların seçmen listelerinden silinmesi belirtiliyor.

Bunun dışında GERB'ten bazı seçim sandık komisyonlarında Seçim Yasasına göre hazırlanmayan bültenlerin mevcut olması öne sürülüyor. Önceden mühürlenmiş ve işaretlenmiş bültenlerin de seçim komisyonu dışına çıkarılması tespit edildiği ifade ediliyor.

Birçok yerlerde geçerli olmayan bültenlerin de sayılarak, geçerli kabul edilmesi iddia ediliyor.

Milletvekili Karayançeva, "Yarın aynı şekilde mahkemeye Meclis Üyeleri ilan edilmesi kararına karşı da şikayet dilekçesi verilecek. GERB partisi, Kirkovo Belediyesinde de Belediye Başkan ve Meclis Üyeleri kararlarının da iptal edilmesini isteyecek" diye belirtti.

Bugün daha sonra İdare Mahkemesine, Kirkovo'da elde edilen seçim sonuçlarına karşı da dava açılması şikayeti sunulması bekleniyor.


DİĞER HABERLER