GERÇEKLEŞMİŞ BİR HAYALPazartesi, 29 Haziran 2009

GERÇEKLEŞMİŞ BİR HAYALBinlerce Kırcaalili "Su Aynası" olarak adlandırılan Bulgaristan'da tek olan tesisin açılışına katıldılar.
Tören Ardino köprüsü yakınında Cumartesi günü gerçekleşti. 180 metrelik kurdeleyi Kültür Bakanı Prof. Stefan Danailov ve Kırcaali Belediye Başkanı görevini geçici bir süre için yerine getiren Nurcan Hüseyin kestiler. Konuklar arasında Vali görevini geçici bir süre için yerine getiren Boyka Arabaciva, "Su Aynası" nı inşa eden "Stanilov" AŞ Yöneticisi Georgi Stanilov, 41. Meclisine milletvekili adayları, kurum ve kuruluş başkanları da vardı.
Sayın Hüseyin konuşmasında şunları söyledi: "40 yıl sonra vatandaşlarımızın bir hayali gerçek oldu. Bugün sadece Kırcaali'nin değil, bölgenin de kalkınmasına yardımcı olacak tarihi bir olaya şahit oluyoruz."
Prof. Stefan Danailov: "Hayatta mutlu anlar da vardır. Bugün o anlardan biridir. "Su Aynası" şehre farklı bir sima çiziyor ve tatil, spor ile kültür merkezi haline gelecektir."dedi.
Georgi Stanilov şunları hatırlattı: "Su aynasının inşaatı için BKBB tarafından 77 milyon Leva sağlandı. Tesisat 1.5 milyon metre küp su biriktirmekte, Kırcaali'yi taşkınlardan koruyor ve Arda nehrini su kanalına dönüştürecek. Arda nehri su yatağının yeniden yapılandırılması daha 1971 yılında başladı."
Resmi törenle 28. Su Motoru Sporları Turnuvasına start verildi.
"Su Aynası"nın inşasıyla birçok Kırcaalilinin hayali gerçek oldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER