Gittikçe çok üniversiteli okurken çalışmayı tercih ediyorlarCuma, 21 Aralık 2012

Gittikçe çok üniversiteli okurken çalışmayı tercih ediyorlar Üniversitede öğrencilik yıllarını deyince çoğu insanın aklına partiler ve tasasız hayat geliyor. Ancak bu, madalyanın bir tarafıdır ancak. Akademik ortamda geçirilen zamanda hummalı çalışma, seminerler, sınav dönemleri de vardır. Son dönemde ülkemizde çoğu öğrenci, üniversiteye devam ederken çalışma imkanına sahip olmak için uzaktan eğitim şeklini tercih ediyorlar. Üniversiteli Meclislerinin Ulusal Temsilciliği Başkanı Angel Georgiev, geçen 2011/2012 eğitim yılında devletin hesabına üniversiteye kayıt yaptıran 65 bin gençten 15 bininin açık veya uzaktan eğitim şeklini seçtiklerini belirterek şöyle devam etti:
"Ekonomik kriz, gençleri sadece eğitim alırken geçimini de sağlamak zorunda bırakıyor. Eskiden son sınıflarda okuyanlar çalışırken şimdi 1. ve 2. sınıf öğrencileri de işe giriyorlar. Part time çalışmak için fırsat kaçırmayan üniversiteliler, özellikle restorancılık sektöründe barmen ve garson olarak çoktur. Bir bütün olarak bakıldığında hizmetler sektöründe en çok öğrenci vardır. Başkentte açık eğitim türünü seçenlerden başka örgün eğitim gençler de iş bulma imkanına sahiptirler, çünkü başkent daha fazla iş olanağını ve esnek çalışma zamanı seçeneğini sunuyor" diyor Angel Georgiev.

İşe girme şansı daha büyük olsa da açık eğitim şeklinde okuyanlar, örgün eğitim görenlerin sahip olduğu bazı avantajlardan yoksundur. Ne devletten ne de AB'nden sağlanan burs için aday olabilen bu gençlerin sağlık sigortası olmadığı gibi üniversiteli kotasından yurt dışında çalışamıyorlar, ucuz öğrenci kredileri için aday olamıyorlar .
"Bu gençler, seminerlerde bulunmak, akademik ortama dokunmak, öğretmenleri ve arkadaşları ile bir arada olmak imkanına sahip değildir. Buna rağmen yeterince çalışırsalar sınavlarda iyi performans gösteriyorlar. Kesinlikle kolay değildir, onların işi. Ancak yaptıkları iş, okudukları bilim dalı ile alakalı ise bu durum öğrenme sürecini kolaylaştırıyor, çünkü böylece onlar uygulamalı bilgi ediniyorlar " diyen Angel Georgiev, tıp ve hukuk okuyan öğrenciler arasında üniversiteye devam ederken çalışmak yaygın bir durum olduğunu da ekliyor.


DİĞER HABERLER