Gluhar okul öğrencileri "Entegrasyon" projesi üzere 9 kulüpte faaliyet gösteriyorlarPerşembe, 29 Aralık 2011

Gluhar okul öğrencileri Gluhar (Sağırlar) köyünün "Aziz Kiril ve Metodious kardeşler" İlköğretim Okulunun 73 öğrencisinden 71'i bu eğitim yılında gerçekleştirilen "Entegrasyon" projesinin faaliyetlerinde yer alıyorlar. Proje, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi İşlemsel Programınca Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığının geliştirdiği "Etnik Azınlıklardan Çocukların ve Öğrencilerin Eğitim Sürecine Entegrasyonu" şeması üzere "Progres" Halk Merkezi ve Okuma evi ile ortaklaşa gerçekleşmektedir. Okulda kullanılmayan iki odanın birisi proje merkezi haline getirilmiştir.
Proje üzere öğrenciler Zlatograd kasabasını ziyaret etmişlerdir. Ayrıca Kurban Bayramı için Progres Halk Merkezi ve Okuma evinde zengin program içeren büyük konser düzenlenmiştir.
Aynı proje esnasında okulun yakın zamanda Fikran Fikriali'nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapacağı "Etnik Birliği" adında bir gazete çıkarmaya başlayacağı ve de geleneksel Türk ve Bulgar mutfağından örnekler içeren yemek tarifeleri basılacağı açıklandı.
Okul müdürü ve aynı zamanda proje yönetmeni olan Şirin Hayrulla, yeni eğitim yılının başında Etnik Azınlıklar Muhabiri, Genç Aşçı, Canlı Kaynaklar, Tiyatro Stüdyosu, Genç Dizayncı, Genç Yaratıcı, Okuyucu Köşesi, Halk Oyunları ve Gelenekleri, Fotoğraf Sanatı kulüpleri açıldığını bildirdi. Bazı öğrencilerin birkaç kulübü faaliyetlerine katıldıkları anlaşıldı. Proje esnasında okulda büyük ihtiyaç duyulduğu tüm sınıf odaları yenilenmiştir ve iç düzen iyileştirilmiştir. Müdür, aldıkları 60 seramik saksıyı göstererek, öğrencilerin isteğine göre boyanıp, işlenince 10'ar tane olarak sınıf odalarına dağıtılacağını belirtti. Koridorların da süslenmesi için daha 40 saksı alınması düşünülüyor. Ayrı ayrı kulüpler, okuldan üç öğretmen, "Progres" Halk Merkezi Genel Sekreteri Gülnar Kasim ve folklor ekiplerinin bedi yönetmenliğini yapan Nermin İsmail, köyden İlkokul Pedagoji öğrencisi Emine Yakup ve şu anda işsiz öğretmenler tarafından yönetiliyor. Yakın zamanda proje bir sunumla tanıtılacak.
Okul, Kırcaali Belediyesinin fuayesinde düzenlediği sergiyle çeşitli kulüplerin faaliyetleri sonucu elde edilen malzemeleri gösterdi. Köyün ve okulun tarihini, bölgede yaşatılan gelenekleri ve görenekleri, kutlanılan bayramları tanıtan tablo tanıtıldı. Bundan önce ise Aralık ayının başında yine proje üzere okulda maskeli balo yapılmıştır. Yılbaşı tatilinden önce 23 Aralık 2011 tarihinde ise "Birlikte Güzel Yaşayalım, Faklılıkları Kutlayalım" sloganı altında okulda Yeni Yıl partisi düzenlenmiştir. Velilerin de katıldığı kutlamada tombala düzenlenerek, öğrencilere birçok hediyeler verilmiştir.
Bundan önce okul postacısının, özel olarak hazırlanan bir kutuya topladığı öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin sevdikleri insanlara ilettikleri Yeni Yıl mesajları sahibini buldu.
Ocak ayında Etnik Azınlıklar Muhabiri Kulübünün yerel halk tarafından kutlanılan bayramları içeren takvim çıkaracağı ve tüm Kırcaali bölgesine dağıtacağı bildirildi.
"Genç Dizayncı" Kulübünün her ay öğrencilerle yapılan anket üzere bir sınıf odasının tasarımını yaptığı dile getirildi. Aralık ayında 4 sınıf odasının düzenlendiğini gördük.
Gluhar öğrencileri, proje çalışmalarından çok memnun olduklarını paylaştılar.
7 sınıf öğrencisi Cansel Kidik, Elvan Hüseyin ve Emine Yakub'un yönettikleri "Etnik Azınlıklar Muhabiri" ve "Genç Dizayncı" kulüplerinde yer alıyor. Genç kız, birinci kulüpte okuldaki seslendirme araçlarının sayesinde radyo ortamı yarattıklarını belirtti. Öğrencilerin, seslendirilen müzik parçalarıyla özel günlerde arkadaşlarını ve öğretmenlerini selamladıklarını, aktüel haberleri aktardıkları anlaşıldı. Cansel, diğer kulüpte ise bol bol resim yaptıklarını ve hazırladıkları resim tablolarıyla odaları süslediklerini ifade etti. Genç kız daha "Fotoğraf Sanatı" ve "Canlı Kaynaklar" kulüplerinin çalışmalarına katılmak istediğini söyledi. Cansel, büyüyünce nasıl meslek sahibi olmak istediğine henüz karar vermiş değil. Geçen ders yılını not bakımından 5 başarısıyla tamamlamıştır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER