Gluhar (Sağırlar) okulunun ek binası tamamlanınca problemlerinin çözülmesi bekleniyorPerşembe, 29 Aralık 2011

Gluhar (Sağırlar) okulunun ek binası tamamlanınca problemlerinin çözülmesi bekleniyor   Gluhar (Sağırlar) köyü İlköğretim Okulunda toplam 73 öğrenci eğitim görüyor. Onların 18'i Vişegrad (Hisarüstü) köyünden bu okula geliyorlar. Okulun kendi öğrenci üniforması mevcut. İki yıl önce Bölgesel Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen müsabakayı kazanınca Şirin Hayrula okulun müdürü görevine getirilmiştir. Bu eğitim yılında okul Eğitim Bakanlığının kararnamesiyle merkezi okul listesine girmiştir. Okulda yüksek profesyonel yeterliliğine sahip, 10 sıra öğretmeni hizmet veriyorlar. Geçen ders yılında bu okulda 68 öğrenci temel eğitimini görmüş. Artık ikinci yıl okulda 8. sınıf oluşturulmamıştır, çünkü 7.sınıfın sonunda yapılan dışarıdan sınav değerlendirilmesi sonucunda tüm öğrenciler Kırcaali'deki okullarda eğitimine devam etmeye karar vermişler.

2011/2012 ders yılında Gluhar'dan şehre 8.sınıfta okumaya 8 öğrenci gitmiştir. Gluhar okulunda 5-7 sınıflar birleştirilmiş olarak öğretim görüyorlar. Bu yıl birinci sınıfta 15 öğrenci okuyor, yeni eğitim yılında ise yaklaşık 12 çocuğun ilk defa okula girmeleri bekleniyor.
Okulda yabancı dillerden İngilizce okunuyor. 1999 yılında Anadili Türkçe'nin okunmasından vazgeçilmesinden sonra geçen yıl 1 ve 5.sınıfta haftada 1 saat okunduğu açıklandı. Fakat bu yıl velilerin ısrarı üzere seçmeli ve zorunlu seçmeli ders olarak Bulgarca ve Matematik okunduğu anlaşıldı. Okul binasında 15 çocuğun oluşturduğu bir grup kreşe gidiyor.

Gluhar okulunun en büyük problemi yemekhanesinin olmayışından ileri geliyor. Bundan dolayı okulda bütün gün öğretim görülmüyor ve çocukların okul öncesi hazırlık yaptıkları tam gün kreş programının açılması için imkan sağlanmış değildir. Şirin Hayrula, bunun öğrenciler için büyük kayıp olduğunu ve ders içeriğinin tam olarak kavranmasını olumsuz etkilediğini vurguladı. Fakat okula ek olarak inşa edilen binanın Kırcaali Belediyesinin finanse edilmesini üstlenmesiyle bitirilmesinden sonra bu sorunun çözüleceğini umuyor. Ayrıca yeni bina önünde aktif spor için büyük spor alanı kurulduğu ortaya çıktı.

Okul müdürü Şirin Hayrula çeşitli okullarda 15 yıl Bulgarca, Fransızca, Türkçe ve Beden eğitimi hocalığı yapmıştır. Gluhar okulunda kurulan Öğretmenler Birliği sayesinde velilerle aktif olarak çalışıldığını, köy muhtarı Erkan Üseyin ile de iyi işbirliği içerisinde olduklarını belirtti. Müdür, her ay velilerle bir toplantı yapıldığını ve okul işlerine dahil edildiklerini paylaştı.

Sayın Hayrulla, Vişegrad köyünden Roman asıllı 17 öğrencinin daha ağır ev koşullarında yaşamını sürdürdükleri için eğitimlerinde zorlandıklarını, fakat öğretmenlerin gösterdikleri büyük çabayla onların da minimum öğretim içeriğini algıladıklarını vurguladı.
Okulda genel eğitim derslerinin dışında, ertesi güne ders hazırlığı yapılmamasına rağmen velilerin ve diğer aile fertlerinin de yardımıyla çocukların Bulgar Dilini oldukça iyi bildiklerini savundu. Bu durum geçen yıl düzenlenen müsabakalara katılıp, gösterdikleri başarıların da kanıtladığını kaydetti. Müdür, İlkul Öğretmenleri Derneğinin müsabakasında yer alan birinci sınıf öğrencisi İlayda Yakup'un finale erişip, derece kazanmasından gurur duyduklarını dile getirdi.

Eski okul 1927 yılında muhtarlığın yanında bir binada açılmıştır. Şimdiki okul binası hizmete 1995 yılında geçmiştir. O zamandan bu yana tamir yapılmayan okulda, ilk defa bu eğitim yılında gerçekleşen "Entegrasyon" projesi sayesinde tüm 6 sınıf odaları yenilenmiştir. Tablolar alınıp süslenerek, iç düzeni iyileştirilmiştir.

Daha önce ise okulun Komenski Programı üzere Türkiye'den ve Almanya'dan okullarla partnerlik içinde gerçekleştirdiği bir yıl süreli bir projeyi tamamladığı açıklandı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER