Göklemezlerde uluslararası güreş turnuvası yapıldıÇarşamba, 25 Mayıs 2011

Göklemezlerde uluslararası güreş turnuvası yapıldıKırcaali ilinin pehlivanlar diyarı Göklemezler (Stremtsi) merkez köyünde Uluslararası Güreş Turnuvası düzenlendi. Ev sahibi takım 7 altın madalya kazanmanın yanı sıra en üretken ve en teknik güreşçi sıralamasını da kazandı. Takım olarak birinciliği hak etti. Güreşin yeniden canlanmasından sonra geleneksel olarak her yıl yapılan ve katılımcı yabancı güreş kulüp ve güreşçilerin arttığı turnuva giderek hız kazanıyor. 24 Mayıs-Bulgaristan Öğretim Kültür ve İslav Alfabesi Gününe denk düşen turnuvaya geçen yıla göre 20 güreşçi fazla katıldı. Aynı şekilde bu tarihte köyde mevlit okunuyor kazan aşı da pişirilip dağıtılıyor. Bu sayede turnuva ve köy şenliği el ele kol kola kolayca gerçekleşiyor.

Ev sahibi Krepost (Kale) Güreş Kulübü dışında Stanimaka (Asenovgrat), Filibe (Plovdiv), Radne (Radnevo), Kayacık (Dimitrovgart), Eski Zağra (Stara Zogara), İslimye (Sliven), Türkiye'den iki takım ve Yunanistan'dan da bir takım turnuvadaki yerini aldılar. Minikler, çocuklar ve yıldızlar olmak üzere üç farklı yaş grubunun yanı sıra turnuvada bir ilk de yaşandı. İlk defa kız güreşçiler bu yılki turnuvada güreştiler.

Ev sahibi takımdan miniklerde 35 kiloda Durgut Tasim, 47 kiloda Can Bekir ve 54 kiloda Tasim Hüseyin altın madalya kazanırken, çocuklarda 32 kiloda Serkan Ali, 38 kiloda Bayram Şaban, 42 kiloda Mustafa Mehmet ve 47 kiloda da Can Faik aynı başarıyı gösterdiler. Serkan ali en teknik pehlivan seçilirken Tasim Hüseyin de en üretken güreşçi unvanı ve kupaları kazandılar. Kızlarda Nayme Faik üçüncü kaldı.

Takım sıralamasında Krepost birinci, Sliven ikinci ve Üçtepeli Salim Naimin çalıştırığı Dimitrovgrat ta üçüncü geldi.

Başı belirleyecek ve koçun da sahibi olacak pehlivan tüm müsabakaları kazanan Asen Topalof oldu.

Kulübün ana destekleyici konumundaki Kırcaali belediyesi ve Kulüp Başkanı Velattin Veliye bu turnuvayı düzenlemesi için Mars 55 - Kadir Kırca, Doveriye şirketi, vatandaş Ziya Yusuf, Ardastroy, Karaman, Balkanstroy injenering, Nayt flayt işletmesi, Kale şirketi, Şakir Macıroğlu, Hasan Faik de kesenin azını aştılar. Aynı şekilde Ehliman Çobanın belediye meclis üyesi olarak tüm maaşını kulübe bağışladığı anlaşıldı.

Bu yıl yapılan tüm ulusal şampiyonalarda Krepost takımı 6 altın, 5 gümüş ve 4 tunç madalya kazandılar. Şampiyon ve klasmana giren güreşçilerle takım çalıştırıcısı Aydın Rufata parasal ödül verildi.

Misafirler arasında Süleyman Kosukoğulu - köydeki güreşi kuran adam, İsmail Kosukoğlu - 2 kez Avrupa Şampiyonu, bir kez dünya ikincisi ve veteranlarda 6 kez dünya şampiyonu. Enver Türkileri - Naim Süleymanoğlu'yla Halil Mutlunun çalıştırıcısı, da vardı. Onların yanı sıra Kırcaali Belediyesi ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Hasan Azis, başkan yardımcısı Nurcan Hüseyin, meclis üyeleri Müzekki Ahmet ve Ehliman Çoban da resmi misafirler arasındaydı.

Yurtdışından katılan takım çalıştırıcılarına onurluk takdim edildi. Hasan Azis'e de katkılarından dolayı kupa verildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER