Gorno Prahovo'da güreş turnuvası düzenliyorlarSalı, 26 Temmuz 2011

Gorno Prahovo'da güreş turnuvası düzenliyorlarArdino (Eğridere) Belediyesine bağlı Gorno Prahovo (Yukarı Tosçalı) köyünde geleneksel şenlik esnasında 31 Temmuz, pazar gününde serbest güreş turnuvası gerçekleştirilecek. Spor yarışması "Tosçalılar" Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilmektedir. Etkinliğin ana sponsorluğunu kökleri köye dayalı Belçika'nın Antverpen kentinde yaşayan iş adamı Metin Murat yapıyor. İlginç pehlivan güreşleri Ardino bölgesinde bu sporu sevenler tarafından sabırsızlıkla bekleniliyor.

Turnuvada yurt içi ve Türkiye'den okullardan 100'den fazla güreşçi katılması bekleniliyor. Yarışmacılar çocuklar, delikanlılar ve erkekler olmak üzere üç yaş grubuna ayrılacaklar.

Delikanlılar 50 ve 60'a kadar ve 60 kilogramdan fazla olarak üç kategoride, erkeklerse 65 ve 75 kilograma kadar ve 75'den fazla olarak yarışacaklar. Bu kategorilerde ilk üç sıraya dizilen güreşçilere para ödülleri, en iyi yarışan pehlivana ise koç verilecek. Yarışmaya katılmak isteyen herkes yerinde saat 14.00'e kadar bildirebilir. Pehlivanlara karşı gücünü denemek isteyen seyirciler de güreşme hakkına sahipler.

Güreş yarışmasının baş hakimi Yukarı Tosçalılı ünlü güreşçi, eski antrenör ve öğretmen Ramadan Emrullah Şen olacak. O, Milli şampiyonluklarında bir sürü madalya kazanmış biri. Güreşçi, 1968 yılında eski Yugoslavya'da yapılan Balkan Güreş Şampiyonasına katılmıştır. Ramadan Emrullah'ın, geçen asrın 60'lı, 70'li ve 80'li yıllarında Eğridere bölgesinde güreşin gelişmesi için büyük katkısı olmuştur. Kendisi şu anda Bursa'da yaşıyor.

Geleneksel şenlik dahilinde satranç ve küçük kapılarda oynanan futbol turnuvası organize edilecek. Dereceye giren oyunculara para ödülleri verilecek. Aşağı Tosçalı köyünün şenliğinde Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat misafir olacak hazır bulunacak.


DİĞER HABERLER