GÜMÜLCİNE'NİN YENİ KARDEŞİ KIRCAALİ OLDU!Perşembe, 23 Eylül 2010

GÜMÜLCİNE'NİN YENİ KARDEŞİ KIRCAALİ OLDU!Gümülcine ile Kırcaali belediyeleri arasında 1999 yılında başlayan işbirliği daha büyük boyut kazanarak kardeşliğe dönüştü. Gümülcine Belediye Başkanı Dimitirs Koçakis ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bugün belediyenin Nimfea turistik tesislerinde tarihi kardeşlik anlaşmasını imzaladılar. İki belediyenin ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda işbirliğini öngören anlaşmayla taraflar AB programlarından daha kolay yararlanabilecek.

Kırcaali heyetinde Başkan Hasan Azis'in yanı sıra, meclis üyeleri, Kırcaali Ombudsmanı Hakif Emin v.b kişiler yer aldı.

Hasan Azis başkanlığındaki Kırcaali belediyesi heyeti dün Gümülcine'ye geldi. Hasan Azis bugün Gümülcine Türk Gençler Birliği'ni ve D.E.B. Partisini ziyaret etti. Heyet daha sonra da İskeçe'ye kısa bir ziyarette bulundu.

Tarihi anlaşmadan önce taraflar görüşlerini dile getirdiler. Gümülcine Belediye Başkanı Dimitris Koçakis, Kırcaali belediyesi ile kardeşlik anlaşması imzalamak için burada bulunduklarını ki bunun karşılıklı işbirliği, dayanışma ve kardeşliği öngördüğünü belirtti. Koçakis, "Kardeş belediyeler olarak AB fonlarından yararlanacağız. Bugün hemen üzerimizdeki siperlere baktığımızda tarihi bir beklenti noktasının olduğunu görürüz. Burası eskiden Bulgaristan'ın Kırcaali şehrine giden yolu korumaktaydı. Bu yol binlerce yıldır çalışıyordu. Bir an çalışması durdu. Bölgenin ekonomik kalkınmasına etkisi böylece azaldı. Bu yol tekrar gerçek olmaktadır. Yeni bir yol açılmakta ve iki bölgeyi birleştirmektedir. " Görüşlerine yer verdi.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, bugün Komotini ile Kırcaali arasındaki kardeşlik anlaşmasını imzalamak için bulunduklarını ki ilk işbirliğinin 1999 yılında başladığını belirtti. Hasan Azis Gümülcine Belediye Başkanı Dimitris Koçakis ile çok yakın ilişkileri olduğunu, her yıl 120 civarında çocuğun Gümülcine belediyesi tesislerinde tatil yaptığını, yeni yol projesinde kendisinin çok büyük emekleri olduğunu ve Kırcaali'de çıkarılmak istenen altına karşı Koçakis'in yardımlarını gördüklerini belirtti. Azis, "Tarih 1999'dan başlamıyor. Tarih 100-200 yıl öncesinden başlıyor. Kırcaali-Komotini arasındaki halklar arasında ticari ilişkiler vardı. İnsanlar birbirlerini görebilmek için dağları aşıyorlardı." Görüşlerine yer verdi.

Yapılan konuşmalardan sonra kardeşlik anlaşması Bulgarca ve Yunanca olarak okundu ve taraflarca imzalandı. Daha sonra da Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis Dimitris Koçakis'e bir Aziz Nikola ikonası ile şarap hediye etti. Koçakis bu durum karşısında "ticari ilişkiler başlıyor" esprisini yaptı. Tören iki tarafın toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

www.burasibatitrakya.com/


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER