Güner Mutlu: Doğduğum yer, özellikle çocukluk anıları unutulmuyorSalı, 27 Ekim 2020

Güner Mutlu: Doğduğum yer, özellikle çocukluk anıları unutulmuyorOnlarca yıldır Türkiye'de yaşayan ve çalışan Ardino (Eğridere) bölgesinden göçmenler, her zaman ilk imkanda memleketlerine gelirler. Bunlardan biri de Bursa'da ikamet eden 59 yaşındaki Güner Mutlu. Kendisine Ardino kasabasının merkezinde Türk çayı yudumlarken ve Ardino Belediyesi ve Belediye Meclisinin "Ardino'nun Sesi" isimli iki dilde yayınladığı aylık gazetesinin son sayısını okurken rastladık.

Güner Mutlu Türkiye'de iyi yaşadığını, ancak ruhunun her zaman Bulgaristan'a ve Rodoplar'a özlem duyduğunu paylaşıyor. Mutlu, "Bir aydır buradayım. Kışın Türkiye'ye gideceğim, ama baharda tekrar buraya geleceğim. Doğduğum yer, özellikle çocukluk anıları unutulmuyor. Ve huzur ve temiz hava hiçbir şeyle kıyaslanamaz" diyor.

Güner Mutlu, 1961'de Bistrogled köyünde dünyaya geldi. 1972'de ailesiyle birlikte Bulgaristan ile Türkiye arasında yapılan nüfus mübadelesi anlaşması kapsamında Bursa'ya göç etti. Makine mühendisliği okudu. Türkiye'de gerekli olan 25 yıllık sigorta süresini tamamladığı için 45 yaşında emekli oldu. Bursa'da Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kurucularından biri. 2000 yılının başlarında göçmenlerin Bursa'dan Ardino'ya ilk geleneksel turistik gezilerinin ana organizatörü.

Eşi Neriman bir doktor ve onun ailesinin kökenleri de Ardino'ya dayanıyor. Oğulları Yalçın da İstanbul'da makine mühendisliği okudu ve şu anda Portekiz'in başkenti Lizbon'da çalışıyor.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER