Gurbetçilerin, yakınlarına gönderdiği paralar doğrudan yabancı yatırım miktarını aştıÇarşamba, 25 Aralık 2019

Gurbetçilerin, yakınlarına gönderdiği paralar doğrudan yabancı yatırım miktarını aştı Yurt dışında yaşayan ve çalışan Bulgaristan vatandaşları, yılın ilk 9 ayında yakınlarına 920 milyon avrodan fazla para gönderdi. Bulgaristan Merkez Bankası'nın yayınladığı rapora göre yılın başından eylül ayına kadar gurbetçiler, ülkeye 922 milyon avro gönderdi. Bu rakam, aynı dönem için 715 milyon avro olan doğrudan yabancı yatırım miktarını aşmaktadır.

En çok miktarda para gönderilen ülke yaklaşık 190 milyon avro ile Almanya oldu. Almanya'yı 171 milyon avro ile ABD ve 110 milyon avro ile İspanya izledi.

Yurt dışında yaşayan ve çalışan Bulgaristan vatandaşlarının yakınlarına gönderdiği para miktarında artış var. Yurt dışından gönderilen para 2017 yılının aynı döneminde 880 milyon avro iken 2018 yılın aynı döneminde 906 milyon avroya çıkmıştı.

Uzmanlar, "Tamamen ekonomik bir bakış açısından paranın nereden geldiği önemli değil" diye yorumda bulundular. Pazar Ekonomisi Enstitüsü'nde görevli ekonomi uzmanı Kaloyan Stoykov, BTV'ye verdiği röportajda, "Sorun daha ziyade yapısal düzeydedir - insanların ülke dışına göç etmesiyle birlikte üretilen katma değerin bir miktarını kaybediyoruz, yani tüketim burada yapılmakta, ancak katma değer başka bir yerde üretilmekte ve bu durum, ekonomik büyüme potansiyelini sınırlamaktadır" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER