HAFTA SONU YAĞAN YAĞMURLAR BİRÇOK YERİ VE AİLEYİ ETKİLEDİPerşembe, 30 Eylül 2010

HAFTA SONU YAĞAN YAĞMURLAR BİRÇOK YERİ VE AİLEYİ ETKİLEDİEylül ayının son Cumartesi ve Pazar günleri (25 - 26) düşen yağmurlar bir günlükte olsa hayatı felç etmeye başardı. Yağmurdan en çok nasibini alan Momçilgrad (Mestanlı) ve Kirkovo (Kızılağaç) belediyeleri yavaş yavaş yaraları sarmaya ve verilen hasarı tespit etmeye çalışıyor. Bunun yapılması için iki belediyede de hasar tespit komisyonları kuruldu. Selden etkilenen belediyeler yolların, atık su kanallarının ve insanların yaşamını birinci dereceden etkileyen hasarların giderilmesi için Bakanlar Kuruluna bağlı Ortak Kurumlararası Yeniden Yapılanma ve Destek Komisyondan yardım istenileceği anlaşıldı.

Geçen hafta sonu bazı bölgelerde gün başına düşen ortalama 65 litre/m2 yağmur ulaşımı etkilemenin, içme suyu ve elektriğin verilmesinde kesintilere sebep olmanın yanı sıra tarımı da etkiledi. Söğütle Irmağına ve sel sularının oluştuğu yerlere yakın ekilen tarım ürünleri yok olurken, selden kurtulanlar da çamura batmış haldedir. Ürünlerine doğal afet sigortası yaptırmayan tarım üreticilerin akıbeti ne olacağı belli değil. Yetkililerden bu konuda henüz bir açıklama gelmedi.

İl genelinde çoğu yerde altyapı borularının dar olması, yol kenarı taşıyıcı su kanalların tıkalı ve üzerindeki demirlerin (ızgara) çalınmış olması, atık su ve kanalizasyon sistemi kapasitesinin yetersiz ve düşük olması, çoğu yerde alçakta bulunan evlerin su ve dışkı tarafından basılmasına sebep oldu. Birçok yerde sivil savunma vatandaşların yardımına koştu.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER