HAFTANIN ÖZETİ (15- 22 Nisan 2019)Pazartesi, 22 Nisan 2019

HAFTANIN ÖZETİ (15- 22 Nisan 2019)Merhum Hacı Mustafa Çıtlak Hoca Şumnu'da Anıldı. Bulgaristan İlahiyat Mezunları Derneği&Şumnu Bölge Müftülüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen ve 11 Nisan (Perşembe) günü sabah 9 sularında başlayan programda Hadimu'l-Kur'an merhum Hacı Mustafa Çıtlak hoca için vefatının 15. yıldönümü münasebetiyle Şumnu otelinin konferans salonunda manidar bir panel tertip edildi.
HABERİN DEVAMI
***
Lüleburgaz, Edirne ve Babaeski'den öğretmenler, ilk kez Şeytan Köprüsü'nü ziyaret etti. Geçen hafta sonu Türkiye'nin Bulgaristan sınırına yakın Lüleburgaz, Edirne ve Babaeski şehrilerinden bir grup bayan öğretmen, Kırcaali-Ardino (Eğridere) güzergahında gezi düzenlediler. Türkiyeli turistler, Kırcaali il merkezinde Üreticiler Pazarı'nı ve Arda Nahri üzerindeki Su Aynası kanalını ziyaret ettiler.
HABERİN DEVAMI
***
Milli güreşçimiz Taybe Hüseyin yeniden Avrupa şampiyonu oldu. 2018'de Bulgaristan'ın en iyi sporcusu Taybe Hüseyin art arda ikinci yıl Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda İtalyan rakibi Aurora Campagna'yı 4:0'lık skorla mağlup eden milli güreşçimiz, geçen yıl elde ettiği şampiyonluk unvanını korudu.
HABERİN DEVAMI
***
Başsavcı Tsatsarov, Timmermans ile görüştü. Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov, Brüksel'deki Avrupa Komisyonu (AK) Birinci Başkan Yardımcısı Franz Timmermans ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Görüşmenin ana konusu, AK'nin İşbirliği ve Doğrulama Mekanizması kapsamında hazırlanan Ocak 2017 ve Kasım 2018 tarihli raporlarda verilen tavsiyeleri yerine getirmek için gerekli adımlardı.
HABERİN DEVAMI
***
Mart ayında yaklaşık 24 000 kişi istihdam edildi. İstihdam Ajansı'nın idari kayıtlarından elde edilen istatistiklere göre mart ayında kayıtlı işsiz sayısı % 5,9'a düştü. Veriler, şubat ayına kıyasla % 0,3'lük bir düşüş gösterirken yıllık bazda % 0,9'luk bir düşüş oldu. Mart ayında istihdam bürolarında kayıtlı işsiz sayısı 194 603 kişiye düştü ve şubat ayına göre düşüş % 5,1 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı, Mart 2018'e kıyasla 26 977 kişi daha azdır.
HABERİN DEVAMI
***
Kosovalı Araştırmacı-Yazar Dr. Taner Güçlütürk'e Bilim ve Akademik Yayın Ödülü. 12-14 Nisan 2019 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen "3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu düzenlendi. Bu yıl kuruluşunun onuncu yıldönümünü kutlayan Türklerin Dünyası Enstitüsü (Institut für die Welt der Turken-IfWT) ve Türklerin Dünyası Dergisi, kuruluşunun jübile yılı olması vesilesiyle Türklüğe, Türk Kültürü ile Edebiyatına, Türkoloji araştırmalarına katkısı geçen kişileri de Türkiye'nin Antalya şehrinde düzenlediği törenle ödüllendirdi.
HABERİN DEVAMI
***
Krumovgrad Belediyesi ve Dundee Precious Metals Şirketi, yıllık çerçeve sözleşmesi imzaladı. Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi ve Krumovgrad Belediyesi arasında yıllık çerçeve sözleşmesi imzalandı. Belediyesi Meclis salonunda düzenlenen törende belgeyi şirket tarafından Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi İcra Müdürü Dr. Müh. İliya Gırkov ve İşletme Müdürü Müh. Lübomir Haynov, belediye tarafından ise Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ve Belediye Meclis Başkanı Metin Bayramali imzaladılar.
HABERİN DEVAMI
***
İrlanda'nın Sofya Büyükelçisi Forbes, Müh. Hasan Azis'in misafiri oldu. İrlanda'nın Sofya Büyükelçisi Michael Forbes Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in misafiri oldu. Forbes, bölgenin ekonomik gelişimi, yatırım fırsatları, ilçede gerçekleştirilen büyük projeler, turizm potansiyeli, tarihi yerler hakkında bilgi almak için Kırcaali'ye geldiğini söyledi.
HABERİN DEVAMI
***
AP, gıda ürünlerinde çifte standardı yasakladı. Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu, tüketiciler için yeni ticaret mekanizması kurulmasını kabul etti. Mekanizma ile aynı marka, ancak farklı içerikli ve kaliteli gıda ürünleri haksız ticari uygulama olarak kabul edilecek. Böylece gıdada çifte standart ortadan kaldırılacak. Buna ilişkin rapor, 163 ret ve 14 çekimser oya karşı 474 kabul oyu ile onaylandı.
HABERİN DEVAMI
***
Şubatta Bulgaristan'da yabancı yatırımlar 21,9 milyon Avro'ya ulaştı. Bulgaristan Merkez Bankası'nın (BNB) ilk verilerine göre şubat ayında Bulgaristan'da yabancı yatırımlar 21,9 milyon avro'ya ulaştı. Ancak yılın başından beri toplam yabancı sermaye yatırım miktarı, ocak ayında nakit çıkışları sonucunda eksi 437,6 milyon Avro'da kaldı.
HABERİN DEVAMI
***
Elektronik Medya Kurulu, medyayı seçimleri objektif yansıtmaya çağırdı. Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) Başkanı Stefka Stoeva, ZİK ve Elektronik Medya Kurulu (SEM) arasından imzalanan özel izleme anlaşmasının imzalanmasının ardından," Seçime katılan partileri eşit konuma getirip her şeyi objektif ve doğru bir şekilde yansıtılabilmek için seçim kampanyası kontrol altında tutulmalıdır" diye kaydetti.
HABERİN DEVAMI
***
Devlet Tarım Fonu, tütün üreticilerine 80 038 268 levalık destek ödemesi yaptı. Devlet Tarım Fonu, üretim miktarına bağlı olmayan tütün üretimine yönelik ulusal geçici mali destek programı kapsamında 41 116 tütün üreticisine 80 038 268 levalık destek ödemesi yaptı. Yapılan destek ödemeleri, 2019 yılı Devlet Bütçesi Kanunu'nda öngörülmektedir ve Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu tarafından onaylandı.
HABERİN DEVAMI
***
İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde Çağdaş Bulgar Edebiyatı Antolojisi tanıtıldı. Kültür Bakanı Boil Banov, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen Bulgar yazarlarının Türkçeye çevrilmiş modern kısa öykülerine yer verilen birinci antoloji kitabı olan Dört Yol Ağzından Öyküler Çağdaş Bulgar Edebiyatı Antolojisi kitabının tanıtım etkinliğine katıldı.
HABERİN DEVAMI
***
Tarım üreticileri, Bakan Porojanov'un istifasını istedi. 13 tarım üretici örgütü, bakanlığın yerli üretimi engellediği gerekçesiyle Tarım Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov'un istifasını talep etti. Tarım üreticileri, bugün protesto eylemi yapacaklarını duyurdular. Patates Üreticileri Derneği Başkanı Todor Djikov, Bulgar mağazalarının vitrinlerine bakmamızı önerdi.
HABERİN DEVAMI
***
Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Nisan Ayının Belediye Başkanı Seçildi. Bulgaristan belediyelerinin bilgi portalı Kmeta.bg tarafından organize edilen "Yılın Belediye Başkanı" yarışması kapsamında nisan ayı için yapılan oylama sona erdi. Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, "Yılın Belediye Başkanı" yarışmasının "Yatırımlar ve İşyerleri" kategorisinde nüfusu 20 000 kişiden az olan küçük ilçelerin belediye başkanları arasında nisan ayı için birinciliği elde etti.
HABERİN DEVAMI
***
T.C. Sofya Büyükelçiliği 2. Uluslararası Çocuk Şenliği Düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün geleceğin mimarları çocuklara armağan ettiği "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kapsamında T.C. Sofya Büyükelçiliği ilki 2018 yılında gerçekleştirilmiş olan Uluslararası Çocuk Şenliği'nin ikincisini bu yıl 20 Nisan Cumartesi günü 14.00-17.00 saatleri arasında Ramada Otel'de düzenledi.
HABERİN DEVAMI


DİĞER HABERLER