HAFTANIN ÖZETİ (21- 28 Temmuz 2019)Pazar, 28 Temmuz 2019

HAFTANIN ÖZETİ (21- 28 Temmuz 2019)Mleçino Köyü Şenliği, yüzlerce kişiyi bir araya getirdi. Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünde yerel muhtarlık ve Lüben Karavelov Toplum Merkezi tarafından düzenlenen geleneksel şenlik yapıldı. Köy şenliğine civar köylerin sakinleri ve Türkiye, Belçika ve İngiltere'den memleketine gelen göçmenler de katıldı.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaalili genç yetenekler Mert ve Selin, Finlandiya'da uluslararası müzik festivaline katıldılar. Kırcaalili Mert Asenov ve Selin Asenova, Finlandiya'da 8-14 Temmuz tarihlerinde geleneksel olarak düzenlenen Kitee Uluslararası Müzik ve Sanat Festivalinde Kırcaali şehrini temsil ederek tanıtımını yaptılar. Kırcaalili çocuklar, 35 yıldır Finlandiya'nın Kitee şehrinde yaşayan ve sanatla uğraşan Plamen Dimov'un daveti üzerine uluslararası müzik festivaline katıldılar. Dimov'un yönetiminde öğrencileri Finlandiya'da dünyaca ünlü müzik grubu „Nightwish"i kurdular.
HABERİN DEVAMI
***
"Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri" adındaki kuruluşun sunduğu hizmetler tanıtıldı. Kırcaali'de düzenlenen basın toplantısı ile "Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri" adındaki sosyal hizmet kuruluşunun ana hedefleri, gerçekleştirdiği faaliyetler, beklenen sonuçlar ve verdiği hizmetlerin tanıtımı yapıldı. Yeni sosyal hizmet kuruluşu, geçen yılın sonunda gerçek bir faaliyete başladı. Kuruluş, Kırcaali Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, 2014-2020 İnsan Kaynaklarının Gelişimi Programınca Avrupa Birliği'nin Avrupa Sosyal Fonu tarafından finanse edilen bir proje sayesinde kuruldu.
HABERİN DEVAMI
***
Akademi Rumeli-5 Projesi Edirne'de Başladı. Edirne Valiliği'nin himayelerinde Yurt dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ortaklığında Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Akademi Rumeli-5 Projesi ile Edirne Valiliği himayelerinde İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü fon desteğiyle Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Rumeli Kariyer Akademisi projesinin açılış törenleri düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***
Momçilgrad'da düzenlenen Hoşgörü Gecesi yoğun ilgi gördü. 10. Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması programı kapsamında Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında düzenlenen Hoşgörü Gecesi yoğun ilgi gördü. Amatör müzik grupları ve ses yetenekleri, kasaba parkındaki açık sahnede şarkı söyleyip dans ettiler. Onlar, bölgede yaşayan Türklerin ve Bulgarların halk oyunlarından ve türkülerinden örnekler sundular.
HABERİN DEVAMI
***
Cumhurbaşkanı Radev, ABD'den F-16 alımını öngören anlaşmayı veto etti. Bulgaristan Ulusal Radyosu'nun cumhurbaşkanlığı basın sözcülüğüne dayandırdığı haberine göre 19 Temmuz'da Bulgaristan Parlamentosu tarafından kabul edilen anlaşma taslağı Radev tarafından geri çevrildi. Radev, parlamentodaki oylama sırasında yaşanan tartışmaların F-16 alımı konusunda toplumsal uzlaşma sağlanmadığını gösterdiğini belirtti.
HABERİN DEVAMI
***
AP Milletvekili İlhan Küçük'e Azerbaycan Milli Meclisi tarafından madalya verildi. Hak ve Özgürlükler Hareketinden (HÖH) Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü Azerbaycan Milli Meclisi'nde düzenlenen törende Meclis tarafından verilen en yüksek dereceli madalya ile ödüllendirildi. AP Milletvekilline madalyayı bizzat Meclis Başkanı Ogtay Asadov takdim etti. Bu ödül İlhan Küçük'e Azerbaycan Parlamentosu ile Avrupa Parlamentosu arasındaki ikili ilişkilerin desteklenmesi ve geliştirilmesine yönelik aktif faaliyeti için verildi.
HABERİN DEVAMI
***
Haskovo Bölge Müftülüğü'nde toplu sünnet merasimi. Haskovo (Hasköy) Bölge Müftülüğü, 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü Türkiye'nin Bursa Osmangazi Belediyesi'nin katkılarıyla geleneksel toplu sünnet merasimini gerçekleştirdi. Sünnet merasimi, Haskovo Müftülüğü ile Osmangazi Belediyesi'nin ortak girişimi çerçevesinde her yıl yapılmaktadır. Haskovo'da bu yılki sünnet merasimi kapsamında toplam 120 çocuk sünnet edildi.
HABERİN DEVAMI
***
Siyasi partilerin şirket bağışları ile finanse edilmesi imkanı getirildi. Meclis, siyasi partilerin tüzel kişiler ve gerçek kişiler tarafından yapılan bağış ve yardımlarda finanse edilmesini öngören 2019 Yılı Bulgaristan Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısını yeniden kabul ederek, Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in veto kararını reddetti. Yapılan oylamada 129 milletvekili kabul oyu kullanırken 84'ü ret oyu, 1'I ise çekimser oy kullandı.
HABERİN DEVAMI
***
Vatandaşlar, İvan Geşev'in Başsavcı adaylığını protesto etti. Birkaç yüz kişi, Yüksek Yargı Konseyi binası önünde bir araya toplanarak, Başsavcı Yardımcısı İvan Geşev'in Başsavcı adaylığının geri çekilmesi istemiyle protesto gösterisi yaptı. Protesto, sosyal medya üzerinden Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı tarafından organize edildi. Bivol.bg isimli araştırmacı gazetecilik internet sitesinde çalışan gazeteciler ve Sofya Mladost İlçesi'nin eski Belediye Başkanı Desislava İvançeva'nın destekçileri de protestoya katıldılar.
HABERİN DEVAMI
***
Sofya Yüksek Temyiz Mahkemesi, Metin'in saldırganlarının hapis cezalarını onadı. Sofya Yüksek Temyiz Mahkemesi, Sofya İstinaf Mahkemesi'nin 2013 yılının sonunda Sofya'da sığınmacı sandıkları Georgi Dimitrov'u (Metin) kasten öldürmeye teşebbüs etmelerinden dolayı hapis cezasına çarptırdığı Djono Mladenov, Momçil Milçov ve İvo Tilkov'un cezalarını onadı. Djono Mladenov'a 16 yıl, Momçil Milçov'a 15 yıl ve İvo Tilkov'a 18 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca üçünü 200 000 leva tazminat ödemeye mahkum etti.
HABERİN DEVAMI
***
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Momçilgrad'ı ziyarette bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasını ziyarette bulundu. Meral Akşener ve beraberindeki parti aktivistleri ve milletvekillerinden oluşan heyet, Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması programına katılmak üzere Momçilgrad'a geldi.
HABERİN DEVAMI
***
Ardino'nun kardeş şehri Nilüfer Belediyesinden ziyaret. Ardino'nun (Eğridere) kardeş şehri olan Bursa Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Engin Yener, Nilüfer Belediye Meclis üyeleri Sabri Özlem, Gökhan Dinçer ve Bursa Nilbel Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kale'nin başında bulunduğu bir heyet Ardino'yu ziyaret etti. Türkiyeli konuklar, Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclisi Başkanı Sezgin Bayram ile görüşme gerçekleştirdiler.
HABERİN DEVAMI
***
Momçilgrad'da Naim Süleymanoğlu anıtı açılış törenine binlerce kişi katıldı. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasının merkezinde düzenlenen Bulgaristan'da ilk dikilen dünya halterinin efsane ismi Naim Süleymanoğlu'nun anıtının açılış törenine binlerce kişi katıldı. Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması programı kapsamında düzenlenen törene katılan konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve Türkiye'den İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Türkiye'nin milli haltercisinin kardeşi Muharrem Süleymanoğlu hazır bulundular.
HABERİN DEVAMI
***
Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Bulgaristan Başmüftülüğü'nü ziyaret etti. Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 23 Temmuz 2019 Salı günü Bulgaristan Başmüftülüğü'nü ziyaret etti. Faruk Kaymakçı'nın Başmüftülük ziyareti, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı'nda düzenlenen 2014-2020 dönemi Bulgaristan-Türkiye Interreg-IPA Sınır Ötesi İş Birliği Programı İkinci Teklif Verme Çağrısı kapsamında hibe kazanan proje sözleşmelerinin hibe yararlanıcılarına sunulduğu programa katılmak İçin Bulgaristan'a resmi ziyareti kapsamında gerçekleşti.
HABERİN DEVAMI


DİĞER HABERLER