HAFTANIN ÖZETİ (22- 29 Nisan 2019)Pazartesi, 29 Nisan 2019

HAFTANIN ÖZETİ (22- 29 Nisan 2019)Eskişehirli ve Bulgaristanlı iş insanları Eskişehir Sanayi Odasında bir araya geldi. Bulgar-Türk İşinsanları Derneği (BULTİŞ) ve Eskişehir Rumeli İş İnsanları Derneği (ERİAD) üyeleri Eskişehir Sanayi Odasında Eskişehirli sanayiciler ile buluştu. Eskişehir ve Bulgaristan'ın ticaret hacmini artırarak yeni pazarlara dahil olması amacı ile yol haritalarının çizilmesine yönelik yapılan toplantı, Eskişehirli üreticilerin de katılımı ile gerçekleşti. ESO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya ERİAD Başkanı İbrahim Durgut ve yönetim kurulu üyeleri, BULTİŞ Başkan Yardımcısı Donka Koleva ve beraberindeki iş insanları katıldı.
HABERİN DEVAMI
***
Kamu Denetçisi Manolova Kırcaali'de yardıma muhtaçlara gıda paketleri dağıttı. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Kırcaali'yi ziyaret ederek Georgi Pobedonosets Kilisesi ve Merkez Camii'ne ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için 500 gıda paketi sağladı. Manolova, Paskalye Yortusu'nun ve Ramazan ayının arifesinde Hıristiyan ve Müslümanlara saygısını göstermek için Kırcaali'ye geldi. Kamu Denetçisi, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet tarafından karşılandı.
HABERİN DEVAMI
***
Bursa'dan gazeteciler, Ardino'yu ziyaret etti. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Bursa'daki Olay, Bursa, Yeni Marmama, Bursa'da Meydan, Bursa Editör Gazetesi ve A Gazetesi gibi yerel medya kuruluşlarında çalışan şehrin önde gelen gazetecilerinden oluşan bir grubu makamında kabul etti. Bursalı gazeteciler, kökenleri Cebel (Şeyhcuma) kasabasına dayanan A Gazetesi yazarı Sevinç Çelebi ve Belediye Başkanı Resmi Murat'ın girişimiyle Ardino'nun misafiri oldular. Görüşmede Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram ve Belediye Başkan yardımcıları Necmi Mümünhocov ve Nasko Kiçukov da hazır bulundular.
HABERİN DEVAMI
***
Dışişleri Bakanlığı, aşırı sağcıların Nazi propagandasını kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Bulgaristan'ın çeşitli şehirlerinde ölüm ilanları ve Adolf Hitler'in propaganda afişlerinin asılmasının yanı sıra vandallar tarafından anıtlara ve kamu binalarına Nazi sembollerinin çizilmesini, kaba bir provokasyon ve Bulgar toplumunun ahlakına ve Bulgaristan'ın tarihine bir saldırı olarak nitelendirildi.
HABERİN DEVAMI
***
TİKA Razgrad Okuma Evini Onardı. Isı ve Enerji Verimliliği Projesini Razgrad Okuma Evinde uygulayan TİKA, Bulgaristan da ilk defa kendi logosu ile projesinin açılışını yaptı. Razgrad Valisi Günay Hüsmen, TİKA Balkanlar ve Dogu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe, sanatçı, akademisyen ve kursiyerlerin katıldığı açılış töreninde TİKA Proje Tabelası Vali Hüsmen ile TİKA BADA Başkanı Çevik tarafından açıldı.
HABERİN DEVAMI
***
BULTİŞ Heyetinin Eskişehir ve Biga Ziyareti. Bulgaristan'ın Plovdiv (Filibe) şehrinde faaliyet gösteren BULTİŞ" Bulgar -Türk İş Adamları Derneği heyeti 18-21 Nisan tarihleri arasında Eskişehir ve Çanakkale'nin Biga ilçesine ziyarette bulundu. İlk ziyaret Eskişehir'e yapıldı. Heyeti burada ERİAD "Eskişehir Rumeli İş İnsanlar Derneği" Başkanı ve üyeleri karşıladı.
HABERİN DEVAMI
***
Hacer Şevket'in Şeytan Köprüsü fotoğrafına birincilik ödülü verildi. Haskovo (Hasköy) Bölge Çevre ve Su Müfettişliğinden (RİOSV) yapılan açıklamada, kurumun 22 Nisan Dünya Günü münasebetiyle düzenlediği bu yıl dokuzuncusu yapılan "Memleketimin Doğası" isimli fotoğraf yarışmasında birincilik ödülünü Kırcaali Kişisel Gelişim Destek Merkezi öğrencisi Hacer Şevket'in kazandığı bildirildi.
HABERİN DEVAMI
***
Momçilgrad'da kurulan İlyaz Hoca Balkan Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında 23 Nisan Dünya Kitap Günü kutlandığı düzenlenen törenle Bulgaristan'da ilk Balkan Kütüphanesi hizmete açıldı. Momçilgrad'ın merkezinde bulunan Nov Jivot Halk Kültür Merkezi'nin bünyesinde yer alan kütüphane, Balkan Kültürü Vakfı'nın projesi kapsamında Momçilgrad doğumlu iş insanı Fuat Güven'in mali desteği ile kuruldu.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaali'de Coşkulu 23 Nisan Konseri. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ile Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Konser, Kırcaali Belediyesi'nin maddi desteği ile gerçekleştirildi.
HABERİN DEVAMI
***
"Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti" muhteşem törenle açıldı. TÜRKSOY tarafından ilan edilen "Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti" , Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un katılımıyla düzenlenen muhteşem törenle açıldı.2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş kentinde bu yılın sonuna kadar sürecek olan etkinliklerin resmi açılış töreni, Ahmatbek Suyunbayev Stadı'nda gerçekleştirildi.
HABERİN DEVAMI
***
Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Güler'e Türksoy Basın Ödülü. Kıbrıs Postası yazarlarından Gazeteci yazar Gökhan Güler' e Türk Dünyası ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü verildi. Güler'e ödülü Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından verildi. Türksoy Basın Ödül Töreni, Kırgızistan'ın Oş Şehri'nde gerçekleşti.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaali Belediye Meclisi, spor salonunun inşa edileceği arazinin statüsünü değiştirme kararı aldı. Kırcaali Belediye Meclisi, çok amaçlı spor salonunun inşa edileceği arazinin Kırcaali Belediyesi'ne ait kamu mülkiyeti statüsünden özel mülkiyet statüsüne dönüştürülmesine ilişkin öneriyi onayladı. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından yapılan öneri, 22 Nisan 2019 Pazartesi günü gerçekleştirilen oturumda Belediye Meclisi üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaalili ve Edirneli çocuklardan "Bir Köprüde Biz Olalım" temalı karma sergi. 22- 24 Nisan 2019 tarihlerinde Edirne'yi ziyaret eden Kırcaali Birleşik Çocuk Kompleksi'nde (ODK) eğitim gören çocuklar, orada düzenlenen "Bir Köprü de Biz Olalım" temalı uluslararası karma sergiye katıldılar. Serginin 23 Nisan'da Edirne merkezinde yapılan açılış törenine katılan konuklar arasında Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova ve Kırcaali ve Edirne Mimar Sinan Rotary kulüplerinin üyeleri yer aldılar.
HABERİN DEVAMI
***
Manisa'nın Yeni Kardeşi Kırcaali Oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Bulgaristan'ın Kırcaali Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Bu yıl 479'uncusu düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında Manisa'ya gelen Bulgaristan'ın Kırcaali Belediyesi ile Manisa Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.
HABERİN DEVAMI
***
Başkan Azis, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e misafir oldu. Kırcaali Belediye Başkanı Müh.Hasan Azis'in başkanlığında bir heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer'e misafir oldu. Kırcaali Belediye Başkanı, mevkidaşını seçim zaferinden dolayı kutladı ve görev süresinde İzmir halkının yararına yüksek sonuçlara yol açacak verimli ve başarılı faaliyetlerde bulunmasını diledi.
HABERİN DEVAMI


DİĞER HABERLER