HAFTANIN ÖZETİ (23- 30 Haziran 2019)Pazar, 30 Haziran 2019

HAFTANIN ÖZETİ (23- 30 Haziran 2019)Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat'tan, Dimetoka Belediyesi'ne ziyaret. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, 2014 - 2020 Yunanistan - Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilecek "Geçmişte ve Gelecekte Ardino ve Dimetoka" (Ardiko) projesi ile ilgili Yunanistan'ın Evros (Meriç) iline bağlı Dimetoka Belediyesi'ne çalışma ziyaretinde bulundu. Proje lideri Ardino Belediyesi'dir.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaali'de düzenlenen yuvarlak masa toplantısında nefrete dayalı suçlara rastlanmadığı belirtildi. Bulgaristan Helsinki Komitesi ve Kırcaali Belediyesi tarafından Kırcaali'de "NO-HATE-BG: Azınlıkların Korunmasında ve Nefret Suçlarının Önlenmesinde Birlikte Hareket Edelim" konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaali 2019 Jet Ski Balkan Kupası Su Sporları Festivali sona erdi. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, üç gün süren 2019 Jet Ski Balkan Kupası Su Sporları Festivali'nin yarışmacılarını ödüllendirdi. Balkan Kupası Şampiyonası, Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in himayesinde Bulgaristan Su Sporları Federasyonu ve Kırcaali Angel Petrov-Yoşkata Deniz Kulübü tarafından Kırcaali Belediyesi'nin desteği ile düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***
Köstendil'de düzenlenen Kiraz Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Bulgaristan'ın meyve yetiriciliğiyle ünlü Köstendil kentinde düzenlenen Kiraz Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Bulgaristan'ın Makedonya sınırında bulunan Köstendil kentinde bu yıl 12'ncisi düzenlenen festival yoğun ilgi gördü. Festival kapsamında belediye önündeki meydanda kurulan Kiraz Fuarı'nda sarı, pembe, kırmızı cins renkli kirazlar sergilendi.
HABERİN DEVAMI
***
Borisov ve Orban, altyapı projelerinde işbirliği fırsatlarını konuştular. Başbakan ve Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Genel Başkanı Boyko Borisov, Sofya'da Romanya'da Ulusal Liberal Parti Orban Genel Başkanı Ludovic Orban ile görüşme gerçekleştirdi. İki parti lideri, Avrupa parti ailesi olan Avrupa Halk Partisi'ne üye olan GERB ile Ulusal Liberal Parti arasındaki ortaklığın her düzeyde derinleştirilmesi gerekli olduğu görüşünde hemfikir oldular.
HABERİN DEVAMI
***
Çernooçene Belediye Meclisi, dezavantajlı kişilere bakım hizmetine öncelik verilmesini onayladı. Çernooçene (Yenipazar) Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Aydın Osman'ın Evde Sosyal Hizmetler Merkezi'ne genel çıkar hizmeti olarak yaşlılara ve engellilere bakım hizmeti sunmakla görevlendirilmesine ilişkin teklifini oybirliğiyle onayladı. Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, belediyenin vatandaşlara yararlı olan girişimlerin gerçekleştirilebilinmesi için yıllardır her zaman yeterli derecede ve zamanında karar aldıklarına dikkat çekti. Gaziömer, görevlendirmenin Meclis üyelerinin kararı üzerine yapıldığını belirterek teklifi oylamaya sundu.
HABERİN DEVAMI
***
Momçilgrad Belediyesi, kardeş İzmit Belediyesi ile ilişkilerini canlandırdı. Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Sunay Hasan'ın 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Türkiye'nin İzmit Belediye Başkanı seçilen Fatma Kaplan'ın misafiri olması sonucunda iki belediye kardeşlik ilişkilerini yeniden canlandırıyor. İki belediye başkanı, iki belediye arasındaki ilişkilerin geleceği hakkında iki saatten fazla konuştu. Görüşmede Belediye Meclis Başkanı Ömer Hüseyin, Belediye Başkan Yardımcısı Aliye İbrahim ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları Momçilgrad İlçe Başkanı Ersin Ömer de hazır bulundular.
HABERİN DEVAMI
***
2019 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 7.kez verilen 2019 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülleri gazeteci Nihal Özergan ve Kırcaali Petko Raçov Slaveykol Lisesi Müdürü Milko Bagdasarov'a sunuldu. Bir heykelcik ve takdir belgesinden ibaret olan bu ödül, KRIG Sanat Hareketi tarafından çok kültürlülük, kültürlerarası diyalog ve dil çeşitliliğinin gelişimine katkıdan dolayı her yıl dünyanın neresinde yasarsa yaşasın aslen Kırcaalili olan kişilere veriliyor.
HABERİN DEVAMI
***
Adatepe'de altın üretimi başladı. Bulgaristan'da faaliyet gösteren Kanada Dundee Precious Metals Şirketi (DPM) Sahibi ve Genel Müdürü Rick House," Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi, Krumovgrad (Koşukavak) kasabası yakınındaki Adatepe'de bulunan altın madeni işletmesinde ticari amaçlı altın konsantresi üretimine başladığını bildirdi. Bir satış sözleşmesi henüz yapılmamasına rağmen şirket tarafından üretilen altın konsantresi, halihazırda işlem görmesine imkan veren parametrelere sahiptir.
HABERİN DEVAMI
***
Belene mağdurları, ders kitaplarında komünist rejiminin yanlış tanıtılmasını protesto etti. Bulgarlaştırma sürecine karşı çıktıkları için yargılanmadan ve hüküm giymeden 1985-1987 döneminde Belene Toplama Kampı'na ve cezaevine gönderilen Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarının üye olduğu sivil toplum kuruluşu, bazı tarih ders kitaplarında komünist rejiminin manipülatif şekilde veya önemli gerçekleri ve olaylara değinilmeden tanıtma girişimlerine karşı bir bildiri yayımladı. Yanlış bilgilerin verildiği sadece bir ders kitabından başka diğerlerin hiç birinde sözüm ona "Soya Dönüş" süreci başladıktan sonra Bulgaristan Komünist Partisi'nin (BKP) asimilasyon politikasına karşı direniş göstermelerinden dolayı 517 Türkün Belene kampına sürüldüğü bildirilmiyor.
HABERİN DEVAMI
***
Sunay Hasan, Türkiye'de bir dizi temaslarda bulundu. Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Sunay Hasan, Bursa'nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan BAL-GÖÇ temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşmede gelecekte işbirliği yapılması ve ortak projelerin gerçekleştirilmesi konuları ele alındı.
HABERİN DEVAMI
***
Ardino'da tıp uzmanlarına yönelik seminer düzenlendi. Ardino (Eğridere) kasabasında Kırcaali ilinden tıp uzmanlarına yönelik iki günlük seminer düzenlendi. Seminer, 2014 - 2020 Yunanistan-Bulgaristan İNTERREG V- A Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında finanse edilen Sınır Ötesi Bölgelerde Dışlanmış ve Mahrum Bırakılmış Topluluklar İçin Temel Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi (Smile) Projesi çerçevesinde gerçekleştirildi.
HABERİN DEVAMI
***
Borisov, Avrupa otoyolunda başlayan inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Başbakan Boyko Borisov, Avrupa otoyolu inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Borisov, inceleme yaptığı sırada, "Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi'ne giden en hızlı yol yapılmalı" diye emretti. Bundan önce Sofya Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Borisov,"Oradaki Almanlar'a ait fabrika sahiplerinin ne söylediğini duydunuz. Sanayi bölgesindeki tüm arsalar satılmıştır. Yatırımcılar ülkeden ayrılmadığı gibi giderek sayısı artıyor. Daha büyük fabrikalar inşa edilince bu otoyollar henüz yapılmadan dar gelmeye başlayacak" dedi.
HABERİN DEVAMI
***
Bakan Ananiev, Kırcaali Acil Tıp Merkezi'nde iki süper ambulansın anahtar teslim törenine katıldı. Kırcaali Acil Tıp Merkezi önünde basın mensupları ve uzmanlara gelişmiş teşhis ve tedavi için ileri teknoloji ile donatılmış 2 ambulans aracı tanıtıldı ve anahtar teslim töreni yapıldı. Törende Sağlık Bakanı Kiril Ananiev de hazır bulundu.
HABERİN DEVAMI
***
Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı'dan Başmüftğlüğü'ne ziyaret. 7 Haziran 2019 Perşembe günü Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'ne resmi ziyarette bulundu. Kaymakçı, Başmüftülük ziyaretini Sofya'da gerçekleştirilen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Bulgaristan ziyareti kapsamında gerçekleştirdi.
HABERİN DEVAMI
***
Sabri Mutlu, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanlığına Getirildi. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanlığına getirilen Sabri Mutlu, Zürfettin Hacıoğlu ile konfederasyonun kuruluşundan itibaren beraber görev yaptıklarını söyledi. Hacıoğlu'nun sadece genel başkanlıktan istifa ettiğini belirten Mutlu, "Kendisinin yönetim kurulu üyeliği devam ediyor ve tecrübelerinden her zaman faydalanacağız. Önümüzdeki günlerde yeni çalışma programımızı yönetim kurlu arkadaşlarımızla birlikte hazırlayıp federasyonlarımıza ve derneklerimize bildireceğiz." dedi.
HABERİN DEVAMI


DİĞER HABERLER