Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali il Teşkilatı : "Kasim Dal, GERB'in siyasetini yürütüyor"Cumartesi, 14 Mayıs 2011

Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali il Teşkilatı : Son aylarda GERB'in iyi düşünülmüş adımlarla Kasim Dal'ı Truva atı gibi aktif anti Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne(HÖH) karşı politika yürütmesi için maksatlı siyasi senaryosuna şahidiz.

İktidarda olanlar, Kasim Dal'I HÖH'nde çiviye dönüştürme ve kullanma planlarının ilk sinyallerini daha geçen yıl Temmuz ayında verdiler. Ulusal bir gazeteye verdiği demeçte Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Dal'ı, Ahmed Doğan'ın makamına geçmesi gereken "HÖH'nin dürüst, akıllı ve şerefli bir üyesi" olarak övüyor. HÖH'nin "şerefli" eski Genel Başkan Yardımcısı partiden uzaklaştırıldıktan az zaman sonra, parti yönetiminin yardımcısı olarak, 20 yıl boyunca yürüttüğü politikayı bir çırpıda silerek saldırıya başlıyor.
O, yaptığı siyasi harakiri (intihar) sürecinde o kadar heyecanlı ki, Boyko Borisov ve Tsvetan Tsvetanov'un birlikte alındığında, kendini onlardan daha büyük GERB'çi çıkarıyor.

Dal'a yeni arkadaşlarından verilen ödevler hemen belli oluyor: "Karışık bölgelerde Türklerin yoğun olarak devlet makamlarına geçmeleri, buna karşılık Kasim Dal ve Mehmed Dikme Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin seçmenlerinden %30'unu başka partiye çekecekler". Ocak 2011 tarihinde yerel bir günlük gazete, bu teklifin Boyko Borisov'un bürosunda bulunduğunu bildirdi. Bunun ardından Dal'ın yurtiçinde yaptığı görüşmeler geliyor. O, 10 gün içinde Kırcaali'ye üç kez geldi, resmi olarak burada 2'si onun destekçileri (Adem ve Gürsel) ilan edildi.

Dal'ın görevi Kırcaali'ye girip, HÖH'nin ülkedeki en güçlü teşkilatında kargaşa yaratmak. Bu amaç için GERB Glavatartsi'ye yardım gönderiyor. Oradaki mayıs komplosuna katılan GERB'erlerin birisi, bu hafta ulusal bir gazete tarafından sözleri verilerek, Dal'ın kendisini davet ederek karşılık verdiğini, çünkü HÖH'nin tekelini bozmak için atılan her adımın ardında olduğunu, yoksa kesinlikle GERB'i desteklediğini söylüyor.

Toplantıda HÖH'ni dağıtmak için ilk denemenin 14 Mayıs'ta yapılmasına karar alınıyor. Bu tarihte artık başka bir GERB etkinliğinin yapılması planlanmıştır-üç saatlik festival biçiminde börek ikramı. Dal, devlet tiyatrosu salonunda yeni ahlaktan söz ederken, devletin önde gelen adamların bir kısmı, tiyatro yakınında merkez parkta destekleyici etkinlikle ona cesaret verecekler.

Bunlar Kasim Dal'ın GERB'in aleti olmasının ispatlarından sadece bir kısmıdır.

Bizler, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı üyeleri, bu kötü yönetilen siyasi tiyatronun ekim ayında biteceğine ve yönetici maşasının Kasim Dal'ı ve onun bir avuç destekçilerini artık işe yaramaz birileri gibi iterek, onların tarihe karışacakları kanaatindeyiz.

Ne Dal'a, ne Kal'a partiyi istikrarsızlaştırmasına izin vermeyeceğiz, çünkü bizim destekçilerimiz ve seçmenlerimizin onların çıkarlarını savunacak güçlü ve tek bir partiye ihtiyaçları var.

13.05.2011, Kırcaali


DİĞER HABERLER