Halaçdereliler, yerli camiyi yeniledilerPazartesi, 25 Nisan 2011

Halaçdereliler, yerli camiyi yeniledilerYerli insanlardan toplanan paralarla Ardino Belediyesine bağlı Brezen (Halaçdere) köyünün eski camisi yenilenmiştir. Caminin çatısı onarılmış, pencereleri yeni PVC ile değiştirilmiştir. Cami seslendirme cihazlarıyla donatılmıştır. Cami avlusunun ön tarafı taş duvar ile çevrelenmiştir. Müminlerin namaz vakitlerini beklerken oturmaları için cami önüne yeni peykeler koyulmuştur.
Cami dışından göz alıcı beyaz, içinden ise geniş. Ana kapıdan girişin sağ tarafında caminin 1923 yılında yapıldığını haber veren Türkçe bir yazı mevcut. Ayrıca 1994 yılında yerli usta Cemil Ferad tarafından ek olarak minare kurulduğunu öğreniyoruz. Cami iki katlı, ikinci katta kadınlar bölümü bulunuyor.

Cami Encümenliğinin kasadarı Celil Ferad, camideki namaz kilimlerini Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad'ın bağış yaptığını paylaştı. O, köyden Türkiye'ye göç edenlerin, yerli avukat-yazar Mustafa Bayramali'nin fikri üzere Balkan ve Birinci Dünya Harbinde hayatını kaybeden 13 Halaçderelinin isimleri yazılı mermer taş hazırlamışlar. Bu mermer taş köy camisinin ana kapısının yanına koyulacak. Cami Encümenliği adına Celil Ferad, bağış yapanlara hayırsever davranışlarından dolayı teşekkür ediyor.

Şimdi köy camisi sadece Ramazan ve Kurban Bayramlarında Türkiye'den ve etraf köylerden misafirler geldiği zaman müminlerle doluyor. O zaman caminin bakımı için para bağışında bulunanlar için "sergiler" açılıyor. Her hafta geleneksel cuma namazına daha çok yaşlılar olmak üzere, yöreden yaklaşık 30 kişi katılıyor. Cuma namazını kıldırmak için yakın Çubrika köyünden imam geliyor.

Caminin arka avlusunda mezar yeri bulunuyor. Burada bölgede en eski olan 300 yıl evvelsinden tarihli mezarlar var.
Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER