Halter antrenörü Valentin Gemeciev, genç yetenekler yetiştiriyorSalı, 25 Aralık 2018

Halter antrenörü Valentin Gemeciev, genç yetenekler yetiştiriyorHalter antrenörü Valentin Gemeciev, doping kullanmayan dünya şampiyonları yetiştiriyor, güçlü beslenme tarzına vurgu yapıyor. Gemeciev, şimdiye kadar üç Dünya, bir Olimpiyat ve altı Avrupa şampiyonu yetiştirdi ve onların hiç biri dopingli çıkmadı. Antrenör, günümüzde uygulanan doping testleriyle birkaç yıl önce kullanılan yasak ilaçların tespit edildiğini belirtti.

Bu yüzden de Bulgaristan'da halter sporu yapmaktan vazgeçenler var. Kontrolün zayıf olduğu fitness salonlarına birçok genç insan gidiyor. Ancak halter sporuna yönelen az insan var, çünkü onlar Bulgaristan'da haltercilerin büyüteç altında izlenmesinden korkuyor. Gemeciev'in başarısının sırrı, bir dizi antrenman ve güçlü beslenmedir. Doping kullanılmamasından dolayı bu spor, genç kızları da çekiyor.

Halihazırda Valentin Gemeciev, Kırcaali'de Vızrojdentsi (Köşdere) semtinde bulunan bir fitness salonunda üç erkek ve üç kız çocuğunun antrenörlüğünü yapmaktadır. Kısa bir süre önce Türkiye'den geri dönen Gemeciev, Türkiye'de 20 yıl boyunca antrenörlük yaptı ve şampiyonlar yetiştirdi. Kıracali bölgesinde halter sporunu yeniden canlandırarak şampiyonlar ve antrenörler yetiştirmek istiyor. Gemeciev, dünyaca ünlü halterci Naim Süleymanoğlu'nun cenaze töreninde Bulgaristan'a dönmeye davet edildi. Naim'in antrenörü İvan Abaciev'in hayranıdır.

Valentin Gemeciev, daha gelecek yıl ulusal şampiyonada kızlara iki madalya kazandırmaya ve Avrupa şampiyonalarında derece kazandırmaya azimli görünüyor. Ayşe ve Anife'ye büyük umut bağlıyor. Kırcaalili kızlar P. R. Slaveykov Lisesi'nde okuyorlar. Okulun müdürü Milko Bagdasarov, onları halter antrenmanlarına katılmak için teşvik ediyor ve antrenörü bu girişimini destekliyor.

Ayşe ve Anife, "Fitness yapmadık. Doğrudan haltere başladık" dediler. İki kız, şampiyon olmak istiyor. Antrenörlerine ve okul müdürüne minnettarlığını ifade ettiler.

Valentin Gemeciev, çocuklar için besleyici yiyecekler sağlayan mekan sahiplerinden büyük destek gördüğünü belirtti. Meatsa Kompleksi sahibi Fahri İdriz'den ninesiyle yaşayan Ayşe'ye güçlü tutan besinler sağlamasını rica ettiğini anlatan antrenör, halter eğitimini hızlandırmak istediğini belirtti. Şu anda Ayşe, Meatsa Kompleksi'nde Fahri İdriz'in öz kızı gibi besleniyor, kendisine 5 yıldızlı otellerde sunulan yiyecekler gibi yiyecekler sunuluyor. Ayşe, tüm personel tarafından ilgi görüyor. Kendisine iş insanı tarafından sabah, öğle ve akşam yemeği veriliyor.

Valentin Gemeciev, ancak bölgede insanların desteği ile halter sporunu yeniden canlandırılacağına ve Arda Spor Kulübü oyuncularının şah şöhret sahibi olduğu yıllardaki gibi madalyalar kazanılacağına inanıyor.


DİĞER HABERLER