Harman Kaya yakınlarında bilinmeyen bir kale keşfedildiPerşembe, 18 Nisan 2024

Harman Kaya yakınlarında bilinmeyen bir kale keşfedildi

Momçilgrad yakınlarındaki Harman Kaya bölgesinin keşfi sırasında arkeologlar tarafından bilim tarafından bilinmeyen bir ortaçağ kalesi keşfedildi. Doğu Rodoplar'da ilk kez lazer teknolojisi lidar görüntüleme için kullanıldı. Cihaz, araziyi taramak için lazer ışınları kullanıyor ve yüzeyin ve arazinin dijital modelleri olmak üzere iki tür görüntü oluşturulmasını sağlıyor.

Çalışma Momchilgrad Belediyesi tarafından finanse edildi ve Doç. Georgi Nekhrizov ve Kırcaali Bölge Tarih Müzesi'nden arkeolog Milen Kamarev'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Bilim adamları, Tatul köyü yakınlarındaki Harman kaya ve Asara olmak üzere iki ilgili alanı araştırdılar. Lidar yardımıyla 1,3 kilometrekarelik alanı araştırılan Harman Kaya'nın sınırları artık netleşti. Asara'da incelenen alan ise 1,75 km²'dir.

Harman kaya'dan alınan görüntülerde çeşitli yapılara ait kesitler açıkça görülmektedir. Bunlardan biri kayaya oyulmuş bir oda.

Asara'da, şimdiye kadar bilinmeyen kale duvarının yanı sıra, lider iki kule kalıntısı da gördü ve platonun en yüksek noktasında, bir kilisenin temelleri ve kayaya oyulmuş bir mezar görülüyor.

Yüzey araştırması sonbaharın sonlarında tamamlanacak ve arkeologlar lidar tarafından kaydedilen özelliklerin doğasını netleştirecek saha kazıları yapacaklar.

Belediye Başkanı İlknur Kazım, "Harman Kaya, Momçilgrad belediyesinin en büyük turistik cazibe merkezi haline geliyor" dedi. Son iki yılda Tatul köyü yakınlarındaki kaya sığınağında kazılar yapıldığını ve bunun da belediyedeki turistik yerlere olan ilgiyi artırdığını sözlerine ekledi.

İlknur Kâzım, "Devletten yardım bekliyoruz, çünkü Momçilgrad Belediyesi'nin bu tür araştırmalara para yatırmak için sınırlı olanakları var" dedi.


DİĞER HABERLER