Hasan Azis : “Kırcaali’ye Çamur Atmayın, Kirlenirsiniz!”Cuma, 22 Nisan 2011

Hasan Azis : “Kırcaali’ye Çamur Atmayın, Kirlenirsiniz!”Kırcaali Belediye Başkanı olarak Kırcaali'nin adını korumak zorundayım. Pazar Ekonomisi Enstitüsü'nün /PEE/ "araştırma" sonuçlarını kesinlikle kabul etmiyorum. Her düşünebilen Kırcaalili bu sonuçların taraflı olduğunu ve bazı siyasi partilerin çıkarları üzere yapıldığını anlayacaktır.
Gerekçelerim şunlardır. PEE, yolsuzluğu belirlemek için hangi şirketlerin anket verilerine dayanarak bu sonuçları elde etmiştir, çünkü Ticari ve Sanayi Odası, Ticaret Odası, İnşaat Odası, Ticari İnisiyatifler Birliği gibi Kırcaali işverenler organizasyonların hiçbiri böyle bir araştırma yapıldığını bilmiyor ve hiçbir üyesi böyle bir anket doldurmamıştır. Ayrıca neden sonuçlar çıkarılan bu durum verilerinin bazıları çok eskidir: öğreneğin 2010 yılı çalışanlar, 2008 eğitim, 2009 maaş, 2009 yurt dışından yatırımlar veriler; yani üç yıl öncelere kadar giden verilere başvurularak 2011 yılı için sonuçlar çıkartılıyor.
PEE'nün temsilcileri Kırcaali'ye gelip Fransa, Almanya, Avusturya, Yunanistan, Türkiye gibi ülkelerden yatırımcıların Kırcaali'ye yatırım yaptıklarını ve kazanç elde ettiklerini de görmeleri gerekiyor. Şehrimizdeki yatırımlar devam ediyor ve gelecek yılın ortalarına kadar yaklaşık 350-400 kişilik iş yeri daha açılacak. Operasyonel programlardan veya ulusal bütçeden milyonlarca Leva değerinde projeler gerçekleştirilmiştir. Kırcaali, AB tarafından finanse edilen operasyonel programlardan kazandığı projeler ile ülkede üçüncü yerdedir.
Bölge yönetimi ve belediyedeki şirketler olarak şehrimizde şirketlerin hiçbiri ankete katılmadığına veya bu anketlerin siyasi parti merkezinde doldurulduğuna dair şüphelerimiz var. GERB milletvekillerinden, araştırmanın yayınlanmasıyla birlikte şehrimizde yolsuzluk olduğu iddialarını ortaya atması bunun bir kanıtıdır.
İşverenler kurumlar adına, sözü geçen enstitünün temsilcilerini araştırmalarını ayrıntılarıyla sunmaları için ve Kırcaali şirket ve vatandaşları önünde şehrimizin en kötü çalışma ortamı ve Bulgaristan'daki en fazla yolsuzluğun olduğu iddialarını kanıtlamak üzere Kırcaali'ye davet ediyorum. Aksi takdirde Pazar Ekonomisi Enstitüsünü bir siyasi partinin konuşmacısı olarak kabul ediyoruz ve kuralsız erken seçim kampanyası başlatıldığını hissediyoruz.
Çünkü seçim öncesi ispatlanmayan bir yolsuzluktan söz etmek bazı partilerin çıkarlarını korumak demektir. Ölçülebilir verilere karşı değiliz. Yolsuzluğu ölçmek için bir hacim ölçüsü yoktur, ancak mahkeme tarafından kanıtlanabilir ve ancak bunun sonrasında bu veriler araştırmalarda kullanılabilir.
İspatlanmayan bir yolsuzluktan söz etmek karalama kampanyasından başka bir şey değildir. Böyle yersiz iddialar, Kırcaali'de seçimlerin başladığının kanıtıdır.
Bu araştırmayı sipariş edenler tarafından bu onurlu bir tutum değil, çünkü bölge yönetimi üzerine yapılan bu karalamalar tüm vatandaş, devlet kurum ve kuruluşları, şirketlerin, yani tüm şehrin üzerine de sıçramakta.


DİĞER HABERLER