Hasan Azis, ABD'nin Sofya Büyükelçi Vekili Friedman ile görüştüPerşembe, 28 Şubat 2019

Hasan Azis, ABD'nin Sofya Büyükelçi Vekili Friedman ile görüştü Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sofya Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Justin P. Friedman ile bir araya geldi. Görüşmede Belediye Başkan Yardımcıları Tuncay Şükrü ve Veselina Tihomirova ve Belediye Genel Sekreteri Sezgin Bekir de hazır bulundular.

Görüşmenin başında Belediye Başkanı, Kırcaali'nin ABD'nin en çok sembolü bulunan Bulgaristan şehirlerinden biri olduğunu vurguladı ve bunun ABD'nin Indiana Eyaleti'nde bulunan kardeş şehir Elhart Belediyesi ile uzun yıllar süren iyi ilişkilerden kaynaklandığını belirtti. Müh. Azis, iki belediye arasındaki etkileşimin birkaç kez karşılıklı ziyaretle başladığını anımsatarak, Kırcaali'de gelenek haline gelen "ABD Ayı" girişiminin de buna etkisi olduğunu kaydetti.

ABD'nin Sofya Büyükelçi Vekiline ilçenin gelişimi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı, aralarında Kırcaali'deki Sanayi Bölgesi de olmak üzere bölgedeki yatırım fırsatlarına odaklandı. Ayrıca belediyelerin hazırladığı projeler ve aralarında Perperikon Turist Merkezi projesi de bulunan Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan kaynaklarla inşa edilen yapılar hakkında bilgi verdi. Büyükelçi Vekili Friedman, projelere ilgi gösterdi ve Kırcaali ilçesi ile ilgili verdiği ayrıntılı bilgiler için Müh. Azis'e teşekkür etti.

ABD'nin Sofya Büyükelçi Vekili, "Buraya gelirken şehrinizin yeşilliklerinden ve güzelliğinden etkilendim, ancak şimdi sadece bu hazineyi kurtarmak için değil aynı zamanda bir sonraki neslin geleceğini inşa ederek şehri de geliştirmek için çalıştığınızı söyleyebilirim. Siz yaratıcı bir insansınız ve her zaman desteğimize güvenebilirsiniz" diye vurguladı.

Büyükelçi Vekili Friedman'ın Kırcaali Belediyesi'ne ziyareti, Kırcaali'de gerçekleştirilen "ABD Ayı" girişimi kapsamında gerçekleştirildi. Belediye Başkanı ile görüşmeden önce Friedman, eşi Anil ve kızları Defne ile birlikte Kırcaali'deki Hristo Botev Yabancı Yabancı Dil Lisesi'ne misafir oldu.

Büyükelçi Vekilinin gençlerle görüşmesi, İngilizceyi iyi bildikleri için Belediye Başkanı'nın yanında onları övmesine sebep oldu.

Görüşmenin sonunda Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve ABD'nin Sofya Büyükelçi Vekili karşılıklı olarak hediyeleştiler.


DİĞER HABERLER