HASAN AZİS: “HALKIMIZA DÖNÜK HİZMET EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZDİR”Çarşamba, 26 Mayıs 2010

HASAN AZİS: “HALKIMIZA DÖNÜK HİZMET EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZDİR” Kırcaali Belediyesine bağlı 117 köy vardır ve belediyenin kendisi de il merkezidir. Ülke genelinde mevcut 28 il merkezinden de Halk ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)tarafından yönetilen tek ildir. Bu durum bir yandan gurur kaynağı olurken bir yandan da başka siyasi partilerin iştahını da kabartmaktadır. İşte böyle bir dinamik ve acımasız ortamda da görev yapmak zordur. Burada, belediye başkanlığı görevini iki dönemdir başarıyla üslenen de Hasan Azis'tir. O kadar ki, bir dönem belediye meclisinde temsil edilen farklı parti ve siyasi birleşmeler verilecek hizmetin sadece kent merkezinde yapılmasını isteyecek kadar da ileri gitmişlerdi. Halktan gelen ve aklıselim sahibi başta Belediye Başkanı Azis ve HÖH belediye mebusları bu öneriye şiddetle karşı çıkmış ve bu öneriyi tarihe gömmüşlerdi. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de hükümetin kendisi, bölge yönetimi ve bu kişiler tarafından kontrol edilen ve bizzat yönetilen kurum ve kuruluşlar, belediyece kente ve köylere yapılan ve yapılmak istenilen sosyal hizmetleri adeta durdurmuş vaziyetteler. İşte böyle bir ortamda belediye başkanı ve kurmayları halka hizmet vermeye çalışmaktalar.

Bu konuyla ilgili Başkan Azis gazetemize şu açıklamayı yaptı: "Engeller ne olursa olsun, ne tür zorunluluklar yaratılmak istenirse istensin, biz gücümüzü halktan alıyor ve tek gayemiz halka hizmet etmektir. Dolayısıyla halkımıza dönük hizmet en önemli görevimizdir. Var gücümüzle oluşan durumlara çare buluyor, uzman kişilerden destek ve bilgi alıyoruz. Başlarda bir sorunla karşılaştığımızda çare aramaya kalkışıyorduk, oysa artık durum çok farklı. Şimdi sorunu duyduğumuzda hemen sorunun çözümü de şekilleniyor. İyi ekibiniz varsa ki, bizim ekip öyle bir ekip hemen hep beraber oluşan sorunun çözümüne girişiyoruz. %100 başarılı mıyız, değiliz! Ama %80 başarılıyız diye gönül rahatlıyla söyleyebilirim. Rehavete kapılmadan hizmete devam ediyoruz."

Kent ve mevcut 117 yerleşim merkezi çalışma prensibi olarak 10 bölgeye ayrılmıştır. HÖH İlçe Teşkilatına üye bir kişi, belediye meclisi mebusundan bir bölge sorumlusu görevlendirilmiş. Köy muhtarlarını da dahil ederek birer çalışma komisyonu oluşturulmuş. Bu komisyon bir araya gelir, halk tarafından dile getirilen sorunu veya sorunları tespit eder, tartışır ve öncelik hizmet listesi oluşturulur. Bu şekilde sorunlar bizzat halk tarafından gündeme taşınır, bölge komisyonları tarafından belediye başkanına iletilir. Böylelikle, belediye yönetimi ile halk arasında gerekli sağlıklı bağlantı sağlanmış olur. Kentte, köylerde ve mahallelerde baş gösteren hatta yıllardan beri mevcut olan sorunlar da birer birer çözülmüş olur.

Halka dönük çalışmalarda her zaman en başta sosyal açıdan önemli olan: içme su ve kanalizasyon, anaokulu ve okulların çağdaş bir biçime getirilmesi, bakım merkezlerinin iyileştirilmesi, yolların iyileştirilmesi ve olmayan yerlerde de sıfırdan yapılması, çocuk parklarının ve spor sahalarının yapılması gibi hizmetler gelmektedir. 21. yüzyılda böyle bir durumların mevcudiyeti halkın yaşamını etkilerken, yapılan hizmetler sonrasında bölge halkına, evet çağdaş dünyanın ne olduğunu bizler de anladık dedirtmektedir. Kentte ve köylerde mevcut tüm anaokulların ve okulların bazılarına kısmi bazılarında da baştan aşağı tadilat yapılmıştır. İçme suyu getirilmiş, çocuk parkları yapılmış, çamurlu yollar gitmiş yerlerine asfaltlı yollar gelmiş. Bunların yanı sıra Başkan Azis ve ekibi kültürel faaliyetlere de önem vermektedir. Kültür evlerine çeşitli yardımlar yapılmış, folklor giysileri temin edilmiş ve eksikler tamamlanmış. Kadın kolları faaliyetleri, spor yarışmaları ve benzeri çalışmalar da desteklenmektedir.

Bu çalışmaları bizzat görmek için arkadaşlarımla beraber rastgele bir bölge seçtik ve atladık arabaya. Bize rehberlik etmesi için Ençets (Salman) bölge sorumlusu Ehliman Çobanı da yanımıza aldık. İlk durağımız Sredinka (Ortaköy) oldu. Buraya yaklaşık 1000 metrelik asfalt yol yapılmış. Köyün içinde gezerken karşımıza çocuğunu gezdiren bir köylü çıktı, selamlaştık ve hemen yolların eski halini sordum. Arkadaşımız, o güzel ve temiz saflıyla bize: "Çok şükür çamurdan, tozdan kurtulduk. Artık yağmurlu havada komşulara bayramlaşmaya veya misafirliğe giderken temiz ayakkabılarla gidiyoruz" dedi. Oradan ayrıldık Ençets'e vardık. Burada yukarı mahallenin son evine kadar asfalt yapılmış. Yapılan ufak cami de uzaktan bu bölge Müslümanların bölgesi olduğunu işaret ediyor. Yine atladık arabaya soluğu Zelenikovo'da (Hıdırköy) aldık. Burada da çamurlu ve tozlu yollar gitmiş yerini asfaltlı yola bırakmış. Ardından Blenika(Terzioğulları) köyüne vardık. Burada gözümüze bir mescit ve yol çalışmaları etüdü çarptı. Kolay iş değil, her köyde hizmet yapılmış. Penyovo'ya (Köseoğulları) vardık ve köyün aşağı mahallesine 1 kilometrelik yol yapılmış. Durmadık devam ettik ve Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyüne ulaştık. Burada, bizi köyün muhtarı Gülhayat Halil Hanım karşıladı. Yapılan hizmetleri anlattı. Gördük ki asfalt yollar, çocuk parkı ve spor sahası yapılmış. Kendi kendime aferin dedim ve gözüme spor sahasında, yeşillikten nasiplenen bir eşek çarptı. Tabi köyde hayat farklı oluyor. Bizler her türlü hayvanı doğal haliyle görürken çoğu ülkelerde insanlar hayvanat bahçelerine gidiyor. Hayat işte! Son durağımız Pıdartsi (Korucueren) köyü oldu. Arkadaşlarım, tütün ekenlerin yanlarına gitmişlerdi. Ben de köyün yayışlarından, 79 yaşındaki Mümün Adem ile sohbete daldım.

Anlat bakalım bu köyün derdi ne diye sordum. İçme suyu dedi ve girişti anlatmaya: "1970 yıllarında Kırcaali'nin su ihtiyacı Nenkovo (Veyseller) köyünden karşılanır, pompalar ile derinden çekilirdi. 80'li yılların sonunda Bezvodno (Susuz) Çamdere suyu kente doğru verilmeye başladı. Boru hattı da köyümüze 1,5 kilometre uzaklığındadır. Ama bugüne dek su görmedik! İki yıl önce köye su boru hattı döşendi, gerekli ölçümler yapıldı, ama her evde su saati(sayacı) olmadığı için su yine bize gelmedi. Başkan Azis söz verdi, İnşallah önümüzdeki hafta yetmişlerden beri beklediğimiz su evlerimizde akmaya başlayacak. " Siz bu satırları okurken de her evde artık su saati var ve su akmaktadır, tam da başkanın söz verdiği gibi. Mümün Ağabey ile eskilerden sohbet ettik. Gelenek göreneklerden, düğünlerden bahsettik ve ardından da camiyi gezdik. Sonra da Gülhayat Hanım köyde yapılan diğer hizmetleri anlattı. Geçen yaz kanalizasyon yapıldığını, mineral beton kullanarak 2 farklı yol yapılmış birisi 500 metre diğeri de köyün orta mahallesine giden 150 metre uzunluğundadır. Yol kaymasını önlemek için çift seviyeli sutaşıma boru hattı ve beton duvar yapılmış. İki ay önce de yeni otobüs durağı yapılmış. Aslında her geçtiğim köyde bu yeni duraklar ve yapılan çocuk parkları gözüme çarptı.

Arkadaşlarımla köyden ayrılırken hem günün yorgunluğu üzerimizdeydi hem de yapılan hizmetleri gördüğümüz için bizlerde, halkın partisinin halka vermiş olduğu hizmetlerden dolayı bir hoşnutluk yarattı. Son birkaç hizmet görmek için Broş (Tekke) köyüne de uğradık. Burada da durum aynıydı, yollar, çocuk parkı ve tekke yapılmıştı.

Duyduğuma göre bu durum Kırcaali İlinin tüm belediyelerinde aynı şekildeymiş. Aslında onları da görüp sizlerle paylaşmak isterim.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER