HASAN ÇENGEL KABRİ BAŞINDA ANILDIPazartesi, 31 Mayıs 2010

HASAN ÇENGEL KABRİ BAŞINDA ANILDIBatı Trakya Evros-Meriç ilinin Ruşenler (Roussa) Köyü'nde yer alan Seyyid Ali Sultan Dergâhı'nın eski başkanlarından Hasan Çengel aynı köyde kabri başında anıldı. Törene T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Fatih Karaca, Seyyid Ali Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Ahmet Karahüseyin, Seçek Derneği Başkanı Ali Pencal, Bulgaristan Kırcaali Alevi Dernekleri Başkan Yardımcısı Zeki Güneş'in yanı sıra yaklaşık 600 seveni katıldı.

Tören Hasan Çengel'in ailesi tarafından kabire çiçeklerin koyulmasıyla başladı. Daha sonra da Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

Seyyid Ali Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Ahmet Karahüseyin yaptığı konuşmada Hasan Çengel'i amansız bir hastalık sonucu çok genç yaşta kaybettiklerini belirtti. Karahüseyin, "Hasan kardeşimizi yaptığı işlerden dolayı unutmadığımızı belirtiyoruz. Hasan kardeşimiz eğer sağ olsaydı daha fazla işlere imza atacaktı. Bizler onun eksikliğini hissediyoruz. Ancak hedeflediği yolda yürümeye devam ediyoruz" dedi.

T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Fatih Karaca da Hasan Çengel'i tanıma fırsatının olmadığını, ancak yaptıklarını duyduğunu belirtti. Karaca, "onun ardından gelen insanlar olarak kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Ruhu bir kez daha şad olsun." Görüşlerini aktardı.

Seçek Derneği Başkanı Ali Pencal ise rahmetli Hasan Çengel'in çok iyi arkadaşı olduğunu ve kendisiyle Seçek Derneği'nde çalışma fırsatı bulduğunu söyledi. Pencal, " Gönül isterdi ki daha pek çok yıllar birlikte çalışalım. Ancak takdir böyleymiş. Biz ondan öğrendiklerimizle birlikte yolumuza devam edeceğiz. " Dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra katılımcılara yemek ikram edildi.

Bulgaristan Kırcaali Alevi Dernekleri Başkan Yardımcısı Zeki Güneş ise verdiği demeçte şu görüşleri aktardı: "Bugün buraya Hasan Çengel için geldik. Kendisini kaybedeli iki yıl oldu. Hasan Çengel Bulgaristan ve Yunanistan Türkleri arasında temelleri sağlam bir köprü yaptı. Bu köprü ömür boyu yıkılmayacaktır."

Hasan Çengel Seyyid Ali Sultan Dergâhı Vakfı başkanlığını yürüttüğü esnada 28-5-2008 tarihinde amansız bir hastalık sonucu aramızdan ayrılmıştı.


DİĞER HABERLER