HASANKÖY VE SUSUZ KÖYLERİNİN GERÇEK TARİHİÇarşamba, 12 Ağustos 2009

HASANKÖY VE SUSUZ KÖYLERİNİN GERÇEK TARİHİ Geçen ayın başında çıkan "Hasanköy ve Susuz köylerinin tarihi hakkında" adlı kitap okuyucuları ile buluştu. Recep Mehmet Arifoğlu tarafından yazılan kitapta Kırcaalinin Susuz ve Hasanköy bölgelerinin tarihi hakkında önemli bilgiler yer alıyor. Kırcaali Haber gazetesi ekibi olarak yazarımıza başarılar diliyoruz.

Yeni kitabı hakkında yazar Arifoğlu şu bilgileri verdi:


Susuz yöresinde Hasanköyü en eski köylerden biridir. Son dönemde baraj suları altında kalmasından dolayı önce köyüm için yazdım. Susuz hakkında yazmam sonradan meydana çıktı. Asıl sebebi Dr. Ganev'in 1969 yılında basılmış olan Susuz'un Tarihi için yazılmış kitabın hükümet makamları tarafından verilen vazife ile yazılması, kimliğimize, soy, sop kökümüze karanlık koyarak doğru olmayan şeyleri ortaya koydu. Sosyalist sistemi kurumları tarafından o zamanda büyük destek buldu. Fakat yerli halk tarafından desteklemedi. Diğer yöre insanları durumu bilmemelerinden dolayı bu kitabı yazıldığı gibi kabul ediyorlardı ve bizler kendimizi anlatmakta zor duruma düşüyorduk. Gelecekte gençlerimizin de etraflı bilgili olmaları ve böyle sorunlara doğru yanıt verebilmeleri için bildiklerimi yazmayı uygun buldum.
Diğer yerde geçmiş tarihimizi Dr. Ganev tarafından doğru olmayan şeylerden dolayı kendime sorumluluk yüklendim. Dr. Ganev'in Susuz Tarihi hakkındaki kitabı basıldığı zaman burada değildim. Burada bulunmuş olsaydım da bir şey değişmezdi, çünkü zamanlar öyleydi. O devirde bu kitapta yazılanlardan alakadar olmadım. Zaten kitap elime geçmedi. Son zamanda bulmaya muvaffak oldum, okudum, inceledim ve içinde çok doğru olmayan şeyler olduğunu anlayarak gelecek nesillerde bunları bilmeleri için kendime bir vazife gibi üstlenerek yazdım. Aksi takdirde ileride bu yöre insanlarının böyle yazılı kitap olduğu önlerine sergilenebilir. Kitabı Bulgarcadan Türkçeye çeviri yapmadım.
Burada doğup yetiştiğim için, bildiklerimi, büyüklerimden duyduklarımı, onların anlattıkları anıları yazdım.
Balkan savaşı ve I. Dünya Harplerine iştirak etmiş tanık olmuş insanlarımız 20. asrın 50 - 70 yıllarında hayattaydılar. Onların hatıralarında kalan olayları dinledim. Bu olayların hepsini gerektiği gibi gençlerimize anlatmıyoruz. Bu yüzden şimdiki birçok orta yaşlılarımız geçmişimizi bilmiyor. Bilmeyenler gittikçe artıyor. O dönem bilinmeden bu günün kıymetini bilmeyiz yarını göremeyiz, kendi kimliğimize sahip çıkmazsak yabancılaşıyoruz. Bu yukarda sözü geçen dönemde hatıralarını sohbetlerimizde anlatanlar arasında: Susuz köyünden Mehmet Murat Çavuş, Hazım Mümün, Salim Mümün, Tevfik Uzunoğlu, Ali Pusucu, Hafızbayram, Bozva'dan Emin Molla Mahmut, Rasim Alimolla, Hafızosman Karabekir, Hasanköy'ünden Haşim Mahmut Karasali, Rahime Arifoğlu, Hasan Kabakoğlu, İlman Mollahalil, Halim Hüseyin Küçükhalil, Şaban Ali Çavuş, Salif, Mehmet, İbrahim, Naim Arifoğulları vs. Bu saydıklarım rahmetli oldu. Hayatta olanlar çok seyreldi. Hepsine yürekten teşekkürler ediyorum, vefat edenlere rahmet diliyorum.
Adet, gelenek ve ananelerimiz aynı olduğundan dolayı Susuz için ayrı yazmadım. Her konuya ayrı başlık koymayı lüzum görmedim.
Turizm alanında, tabiatın güzelliklerini seven turistlere tanıtım maksadını da göz önünde bulundurdum.

Recep Mehmet Arifoğlu


DİĞER HABERLER