Hasansabri Ahmedov: "Milletvekilleri, seçmenleriyle ilgilenmiyor"Çarşamba, 19 Aralık 2012

Hasansabri Ahmedov: Ardino'dan (Eğridere) 81 yaşındaki Hasansabri Ahmedov, "Milletvekilleri seçmenlerin problemleriyle ilgilenmiyor ve seçildikleri bölgeleri son derece seyrek ziyaret ediyor.

Milletvekillerin kabul günleri yok ve yılda sadece bir kere geliyorlar, bu ise yetersiz" diyor. Onun ifadesine göre milletvekillerin seçmenlerle konuşup problemlerinden haberdar olmaları için onlarla daha sık görüşmeleri gerekiyor.

Hasansabri Ahmedov, "Halk, milletvekillerini sadece seçim kampanyalarında görmekle yetinmeyip, kimlere oy verdiklerini bilmeliler" diye kaydetti. O, iki dönem /1966-1974/ Ardino Belediye Halk Kent Konseyi İcra Komitesi Başkanı ve 1974-1979 yılları arasında İcra Komite Başkan Yardımcısı görevinde bulunuyor.

Ardino 6 Mart 1931 doğumlu. Ailesi başlıca tütün üretimi yapıyor. 1948 yılında ilköğretimli olmasına rağmen yakın Yabılkovets (Elmalı) köyündeki okulda öğretmen görevine getiriliyor.

Hasansabri Ahmedov, "İki yıl her sabah okulda ders vermek için yaya gittim. Geçen asrın 50'li yıllarında yerel NARKOOP Kent Tüketici Kooperatifi tarafından Haskovo'da (Hasköy) Ticaret Muhasebe Okulu'nda eğitim görmek için gönderiliyor.

1951 yılında Ardino'dan Münire Solakova ile evleniyor. Şahin, İsmet ve Fikret adında üç oğlan sahibi oluyorlar.

Şimdi 6 torun ve 2 torun çocuğu sahibi olmalarına seviniyorlar. Hepsi yüksek eğitimliler. En büyük gururları torun çocukları 5 yaşındaki Dilara ve 6 yaşındaki Mete.
Hasansabri Ahmedov, 13 yıl Ardino NARKOOP Kent Tüketici Kooperatifi Başkanlığı yapmış. 1966 yılında yerel Belediye Halk Konseyi'ne başkan olması teklifini alıyor.

Bu teklifi eğitimine devam etmesi şartıyla kabul ediyor, çünkü lise eğitimine sahip değildir. Bundan sonra 4 yıl Kırcaali Aleko Konstantinov Ekonomi Meslek Lisesi'nde okuyor.

Uzun yıllar eski Ardino Bayındırlık Belediye Kuruluşu (BKS) Müdürü görevinde bulundu. Geçen asrın 90'lı yıllarından beri emekli ve 310 leva emekli maaşı alıyor.

Hasansabri Ahmedov, 10 yıldan fazla yerel Emekliler Kulübü'nün başkanıydı. Şu anda Ardino Cami Encümenliği Denetim Kurulu Başkanı.

Hasansabri Ahmedov, şu anki GERB yönetimini başarısız buluyor. Ahmedov, bugünkü siyaseti, "İnsanların beklentisi gerçekleşmedi. Devlet çok kötü durumda. Ekonomi her geçen günle daha da kötüleşiyor. İşsizlik artmaya devam ediyor, gelirler azalıyor ve insanlar fakirleşiyor. Hastaneler kapanıyor. Küçük yerleşim yerlerine daha az mali kaynaklar tahsis ediliyor ve ülkedeki büyük şehirlerin altyapısı için çalışılıyor" diye yorumluyor.

Hasansabri Ahmedov, "İnsanlar otoban, büyük spor tesisleri kurulmasına karşı değil, fakat küçük yolların asfaltlanması, arıtma tesisleri için de mali kaynaklar ayrılmalı. Örneğin, Ardino Belediyesi'nin Kroyaçevo bölgesinde arıtma tesisi olması öngörülen yeraltı kanalizasyon sisteminin değiştirilmesi için projesi mevcut, fakat onun gerçekleşmesi için henüz devletten finansmanlar sağlanmış değil. Ardino'ya su temin edilmesinin ilk aşaması 1956 yılında oldu. Su boruları sürekli arızalanıyor ve yenilenmesi şart" diye özetliyor.

O, bütün bunların 2013 yılında yapılacak Parlamento seçimlerinde Boyko Borisov hükümetine çok kötü oyun oynayacağından emin.

Onun ifadesine göre Ardino'da hayat, son yıllarda çok kötü olduğunu belirterek, "Yerel halkın büyük bir bölümü düşük aylık alan emekli kişilerdir. Bunun için zor geçiniyorlar, sağlığına bakmak için zor para ayırıyorlar.

Çocukları olan genç aileler daha da zor durumda. İşsizlik gençlerin geçim kaynağını yurt içinde veya yurt dışında aramaya zorladı" diyor.

81 yaşındaki emekli adam, Ardino Belediyesi'nin şu anki yönetiminin ağır ekonomik kriz koşullarında sarf ettiği çabalara değer veriyor. O, "Birçok istinat duvarları yapıldı, sokaklara asfalt döşendi" diye belirtiyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER