Haşim Semerci'nin şiir kitabı Momçilgrad'da da büyük beğeni topladıCumartesi, 30 Mayıs 2015

Haşim Semerci'nin şiir kitabı Momçilgrad'da da büyük beğeni topladıDün akşam Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında gazeteci, şair ve yazar Haşim Semerci'nin "Bizim Buralarda" adlı ilk şiir kitabının tanıtımı ve şiir dinletisi yapıldı. İlk önce kitap geçen yıl kasım ayında Kırcaali'de Ömer Lütfi Derneği'nde tanıtılmıştı ve büyük ilgi görmüştü. Momçilgrad'ın merkezindeki Türkoaz Cafe Bar'da düzenlenen etkinliğe çok sayıda şiir sever katıldı. Şair katılımcılardan büyük takdir ve bol alkış aldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü üyeleri de bu anlamlı gününde şair dostunu yalnız bırakmadılar. Etkinlikte hazır bulunan Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif de şairi onurlandırdı. Etkinlik, ünlü ressam Kamber Kamber'in başkanlığındaki Momçilgrad Nov Jivot (Yeni Hayat) Toplum Merkezi tarafından düzenlendi.

Kırcaali İş Müfettişliği Müdürü görevinde bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi Gençlik Kolları Momçilgrad İlçe Başkanı Ömer Hüseyin ve Öğretmen Hatice Mustafa otobiyografik bilgiler eşliğinde şairin şiir kitabından seçilen şiirlerini okudular. Ardından Haşim Semerci'nin Momçilgrad'ın Sedefçe (Saruhanlı) köyünden çocukluk arkadaşı ve dostu Kamber Kamber şairin duygusal bir portresini sundu. Ünlü ressam, "Haşim Semerci'nin şiirleri yalın ve doğal, her şiiri sevgi ile yoğuruyor. Sanki kendisi ve sevdikleri için yaratıyor, ama yaratıyor" diye belirterek, şairin kaleminin daim olmasını diledi. Semerci'nin kitabında kapak resmini çizen dostu Kamber için yazdığı "Ressamın Fırçası" adlı şiiri de yer alıyor.

Semerci'nin kitabının ikinci tanıtımı da Gümülcine'den Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman tarafından yapıldı. Kitabın redaktörü Recep Küpçü Edebiyat Kulübü Başkanı gazeteci, şair ve yazar Durhan Ali, teknik redaktör şairin kızı Ayşe Semerci, kapak resmini çizen Kamber Kamber. Kitapta yer alan 55 şiirin "Yaşam", "Sen" ve "Çocuk" konulu başlıklar altında üç bölümde sunduğunu kaydeden Toraman, Bulgaristanlı ve Balkan şairlerinin ortak özelliğinin Rodop, Arda, hasret ve ayrılık olduğunu ve Semerci'nin kitabında da bunun görüldüğüne dikkat çekti. "Bizim Buralarda "kitabının Rodop insanının yaşadığı zorlukları, göçü, gurbetçiliği, sevgiyi, ayrılığı, yalnızlığı, çalışkanlığını ve dürüstlüğünü anlattığını belirtti. Kitapta yer alan birçok şiire değindi. Şairi tebrik ederek, nice kitaplar diledi.

Şairin dostu Kırcaalili avukat-yazar Mustafa Bayramali, bu kitabın ikinci kez tanıtımına katıldığını kaydederek, Haşim Semerci'yi ilk olarak gıyaben 2000 yılının başında eskiden çıkan "Gönül" ve "Balon" dergilerinde çıkan Türkçe eğitimi ve çocukların terbiyesi ile ilgili yazılarından tanıdığını paylaştı.

Daha sonra bizzat kendisiyle tanıştıktan sonra Kırcaali'de çıkan eski "Yeni Hayat" gazetesinde yayınlanan makaleleri, röpotajları ve yorumlarıyla da tanıdığını belirtti. Kırcaali Haber gazetesinin yayınlanmaya başlamasından sonra Semerci ile dostlaştıklarını ifade eden yazar, edebiyat konusunda karşılıklı fikir alış-verişinde bulunduklarını paylaştı. Öyle ki, Haşim'in ilk adımlarında belliydi, onda bir kıvılcım olduğu, edebiyat, düzyazı sevgisi olduğu belliydi. Fakat daha sonra şiire attı kendisini ve şiirde de başarılı oldu. Kitabı birkaç kez okuduğunu belirten Bayramali, "Şiirleri insanın gönlünü okşuyor. Aramızda iyi bir dost şair yetiştiği belli. Bu birinci kitabı. Umarım ki ikinci kitabı daha olgun, daha dolgun olacak. Şiirlerinde bizim buralardaki hayatı çok büyük ustalıkla anlatmış" dedi. Şairi tebrik ederken okurlarının gelecek kitabını beklediklerini belirtti.

Kitabın basımında ve bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eden Haşim Semerci, katılımcıları "Bir Şehir, Arda ve Sen" ve annesine ithaf ettiği "Zor" isimli şiirleriyle selamladı.
Ardından Belediye Başkanı Akif Akif, Haşim Semerci'nin kitabını bizzat kendisi tüm katılımcılara hediye etti.
Daha sonra program Momçilgrad İlçesinden müzisyenler Hasan Hasan, Rufat Hüseyin ve Muhammed Hüseyin'in yeni kurduğu Bülbül Grubu'nun eşliğinde şairin konuklara verdiği resepsiyonla devam etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER