Hastanelerin bütçelerine sınırlandırma getiriliyorÇarşamba, 19 Eylül 2012

Hastanelerin bütçelerine sınırlandırma getiriliyorUlusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) ile Bulgaristan Hekimler Birliği (BLS) yönetimleri arasında yapılan görüşme sonrası önümüzdeki yıl Kasa tarafından hastanelere sağlanan finansmanların büyük miktarda kısıtlanacağı açıklandı. Bu durumun sağlık kurumların artık yeni kurallara göre finanse edileceğinden dolayı ileri geldiği anlaşıldı. Şu ana kadar Sağlık Kasası, yıllar içerisinde hastaneye alınan hastaların sayısına ve elinde olan mali kaynaklara göre sağladığı bütçeyi sınırlandırıyordu. 2013 yılından itibaren kasa hastanelerde tedavi edilen hastaların sayısında ve koyulan tanılara göre tedavilerde sınırlandırma yapılmasını istiyor.

Bununla beraber hastaneler yüzde 30 oranında acil hastalar kabul edilmesini ve planlı olarak yüzde 70 oranında hastalar alınmasını sağlamaları gerekiyor.

Hekimler bunun işlerini daha da zorlaştıracağını ve sonuçta faaliyetlerini daha da azaltacağını düşünüyorlar. Bu şekilde hareket edildiğinde hastaların tedavi edilmek için daha uzun süre beklemeleri gerekecek.

BLS Başkanı Tsvetan Doyçinov, "Yeni yürürlüğe girecek kurallardan dolayı NZOK yönetimi ile görüşmek istedik. Ancak bu görüşmede hastanelerin gelecekte finanse edilmesine yönelik her hangi bir anlaşmaya varılmadı" dedi. Bu sebepten dolayı hekimler, NZOK ile çalışma kurallarının yürürlüğe girmesini sağlayan Ulusal Çerçeve Sözleşmesini imzalamayacak.

NZOK Başkanı Plamen Tsekov, her ne kadar hastanelerin bütçelerine sınır getirilse de, hastaneden geri döndürülen hastaların olmayacağını söyledi.


DİĞER HABERLER