Hayır kermeslerinde yetim çocuklar için yardım toplandıSalı, 22 Kasım 2022

Hayır kermeslerinde yetim çocuklar için yardım toplandı

Ribnovo ile Kraişte köylerinde ve Kırcaali ile Tırgovişte (Eski Cuma) şehirlerinde Başmüftülüğün yürüttüğü yetim ve öksüz çocukları desteklemeye yönelik Yetimler Haftası Kampanyası’nı desteklemek amacıyla bayanlar tarafından hayır kermesleri düzenlendi.

Bayanların hazırladığı ve iş insanları tarafından sağlanan tatlılar, oyuncak ve kıyafetlerin satışından 34 bin levanın üzerinde para toplandı.

Ribnovo'da en son yapılan hayır kermesinde 20 bin leva ve 200 avro toplandı. Annesiz ve babasız çocuklara destek amacıyla köyde gerçekleştirilen tüm girişimlerde toplanan bağış miktarı 34 bin levayı geçti. Yetimler Haftası kampanyası devam ediyor.

Başmüftülüğün yetim ve öksüz çocukları desteklemeye yönelik çabaları, Kraişte'deki Aziz Şahin Kız Kur’an Kursu tarafından da desteklendi.

Kırcaali'deki hayır kermesinde stantlar şehrin Üreticiler Pazarı’na kuruldu. Girişimi Muzeyyen Mustafa Hoca organize etti. Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi bizzat kermesi ziyaret ederek girişime katıldı ve organizatörleri tebrik etti.

Tırgovişte’de Saat Camii önünde düzenlenen hayır kermesinde 700 leva toplandı. Hayırseverlik etkinliğinin ana organizatörleri Vaize Gülşen Ahmedova ve Vaize Gülcan Mehmedova idi. Kermeste çok çeşitli ev yemekleri, tatlılar, hediyelik eşyalar ve dini kitaplar satışa sunuldu.

Anne-baba şefkatinden mahrum büyüyen çocukları desteklemeye yönelik Yetimler Haftası Kampanyası sayesinde Başmüftülük halihazırda 492 çocuğa aylık 70,00 leva veya yılda toplam 840,00 leva yardım yapıyor.  

Açıklamada, “Kurum ve müminlerin ortak çabalarıyla bu yıl aylık 60 leva olan yardımı 70 levaya, kampanyadan yararlanan çocukların yaş sınırını ise 14'ten 16'ya çıkarmayı başardık” diye belirtildi.


DİĞER HABERLER