Hayranlar'da Bulgarlaştırma Süreci Kurbanları Anıt Çeşmesi açıldıCuma, 28 Aralık 2018

Hayranlar'da Bulgarlaştırma Süreci Kurbanları Anıt Çeşmesi açıldı  Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi'ne bağlı Gruevo (Hayranlar) köyünde Bulgarlaştırma sürecine karşı protesto eylemleri sırasında şehit düşen köy sakinlerinden Abdulaziz Bekir, Mustafa Ali ve Mustafa İbrahim'in anısına yapılan Anıt Çeşme törenle hizmete açıldı. Törende Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan, parti yönetiminde yer alan üyeler, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis başkanları ve ilçe sakileri hazır bulundular.

Sunay Hasan, yaptığı konuşmada,"Bu anıt çeşmenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederim. HÖH Genel Merkezi'ne, HÖH Kırcaali İl Yönetim Kurulu'na, ilçe teşkilatların yönetimlerine ve anıt çeşmenin yapımında maddi ve manevi destek verenlere teşekkür ederim. Ayrıca Belediye İdaresi'nde görevli mesai arkadaşlarıma, Gruevo Köyü Muhtarı Ahmet İbrahim'e ve çeşme için arazi bağışlayan Gruevo köyünden Sunay Mahmud'a da teşekkür etmek isterim. Şunu unutmayalım ki, biz bugün varız, yarın olmayacağız, ama bu anıt çeşme var olacak" diye kaydetti.

Anıt Çeşme, Girişim Komitesi'nin fikri üzerine Momçilgrad Belediyesi'nin desteğiyle ve HÖH Genel Merkezi, HÖH Kırcaali İl ve İlçe Teşkilatlarını, HÖH Milletvekilleri ve AP Milletvekileri tarafından yapılan bağışlarla inşa edildi.

Mustafa Karadayı," Geçmişi daima hatırlayacağız, ama nefretle değil. Her yıl kahramanlarımıza saygımızı göstereceğiz" diye kaydetti. HÖH Genel Başkanı, HÖH partisinin son 28 yılda olduğu gibi hoşgörü politikası yürütmeye devam edeceğini belirtti.

Gruevo'daki törenden önce Nanovitsa (Alibeykonağı) köyündeki Anıt Çeşme önünde Yusuf Halilibrahim ve Raven (Yeni Cuma)köyündeki Anıt Çeşme önünde Mümün Ahat anıldılar. Üç anma törenleri sırasında eski Başmüftü Fikri Sali tarafından asimilasyon kurbanları için dua okundu.


DİĞER HABERLER