Her hastanın ulaşabileceği tıp ürünleri elektronik sicili olacakPazartesi, 29 Ekim 2012

Her hastanın ulaşabileceği tıp ürünleri elektronik sicili olacakSağlık Bakanı Desislava Atanasova, "1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm hastaların elektronik ortamda ulaşabilecekleri tıp ürünleri sicili olacak" diye beyan etti.

137 000 tıp ürününün yer aldığı veri tabanı İlaç İcra Ajansının web sitesine yüklenecek. Bu ürünler Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK), devlet bütçesi ve sağlık kurumlarının bütçesinden ödenmekte.

1 Ocak'tan itibaren hasta vatandaşlar belirli bir tıp ürünü fiyatının tamamlanması için gereken ödemenin miktarı ve üreticisi ile dağıtıcısı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Tıp ürünün satış fiyatı ilan edilmeyecek.

Bakan Atanasova'nın ifadesine göre ürünün satış fiyatı bilinirse, alışverişte pazarlık yapmaya kalkışılması tehlikesi mevcut, bu ise istenilmeyen bir şeydir.

Bu fiyatlara ilişkin bilgiye NZOK, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı gibi yetkilendirilmiş kurumlar sahip olacak.

Desislava Atanasova, bir hastanın bir tıp ürününe gerekenden fazla ödeme yaptığına dair şüphesi olduğunda istediği bilgilerin verileceğini söyledi.

Tıp ürünlerine ilişkin elektronik veri tabanı oluşturulması projesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı gereğince finanse edilmekte. Projenin toplam tutarı 149 000 leva. Bakanlıktan amacın tıp ürünlerinin fiyatı yönünde yapılan spekülasyonlara son verip, bu konuda şeffaf bir politika yürütülmesi olduğunu belirttiler.
1 Temmuz 2013 yılından itibaren bakanlıktan bu elektronik sicile dayanarak tıp ürünlerinin fiyatı için pazarlık yapmaları bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan bu yıl ocak ayından ağustos ayına kadar her ay ortalama 21,5 eczaneye toptan ve perakende ticaret yapmaları için izin belgesi verilmiş.

Sağlık Bakanı, bu dönemde iflas eden eczanelerin olmadığını ve Bulgaristan Eczaneler Birliği tarafından buna ilişkin duyulan endişenin asılsız olduğunu izah etti.


DİĞER HABERLER